E mërkurë, 5 Gusht, 2020

Ermonela Felaj: Po përpunojmë strategji për rikthimin e shtetasve shqiptarë nga kampet e ISIS

Duhet të lexoni

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Mirënjohja për dr.Kominin dhe 17 ditët e ankthit të familjes së prekur nga Covid 19

Nga Marjon Gorica Sot jam kontaktuar nga një mik i imi, me të cilin prej pak kohësh nuk kam pasur...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kryetarja e Komisionit Parlamentar për Sigurinë, Ermonela Felaj ka qenë ditën e sotme e ftuar në një intervistë në VOA. Ajo ka qenë pjesë e një konference të Forumit të Sigurisë dhe Inteligjencës në Kongresin Amekrikan. E pyetur në studion e Zërit të Amerikës lidhur me sfidat e sigurisë, që është kthimi i familjarëve shqiptarë nga kampi i sirisë, si dhe luftëtraëve, znj.Felaj është përgjigjur se Shqipëria nuk ka më luftëtarë në ISIS prej vitit 2015 dhe se agjensitë e inteligjencës e kanë ndjekur këtë cështje edhe gjatë rikthimit të tyre. Shumica e luftëtarëve janë rikthyer dhe janë nën mbikyrje në mënyrë që radikalizimi të izolohet. 

“Mediatizimi i situatës së shqiptarëve në kampin e ISIS shërbeu për mirë, ne përpunuam strategji të qarta për rikthimin e tyre nga kampet ku po qendrojnë.

E pyetur lidhur me paketën antishpifje, dhe polemikat e ngritura rreth kësaj cështje, Ermonela Felaj është shprehur:

“Bëhet fjalë për disa ndryshime, në ligje. Ka filluar puna në komisionin e ligjeve. Të gjitha opinionet do të rishikohen, dhe do të konsultohen në parlament. Qëllimi është pozitiv, nuk ka të bëjë me fjalën e lirë, skanë të bëjnë me fushën penale. Në fund të ditës kërkon të sigurojë se fake neës është i rrezikshëm. Para një muaji edhe PE miratoi një rezolutë për fake neës. Gazetarët profesionistë, nuk kanë asnjë arsye për tu shqetësuar. Do të shërbejë për mbrojtjen e individit, dhe fëmijëve. AMA ëshët autoritet i pavarur, jo i varur nga qeveria.”

Gjithashtu në studio u diskutua edhe rreth kompetencave të Presidentit, betimit të gjyqtarëve para tij dhe rëndësisë që kjo ka.

“Ende nuk ka një propozim formal, kjo vjen për shkak të një situate bllokimi të ndodhur para pak kohësh gjatë një betimi. Praktika e GJEDNJ ka treguar se vende të ndryshme ja lenë në dorë institucioneve të ndryshme”, u shpreh deputetja Felaj. 

Ditari

Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.

Publiée par VOA – Zëri i Amerikës sur Vendredi 13 décembre 2019

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Ndërron jetë si pasojë e Covid mjeku i njohur i Tropojës

Burime për mediat bëjnë me dije se mjeku i njohur, Anibal Byberaj ka ndërruar jetë mbrëmjen e së dielës nga Covid-19. Pneumologu ishte paraqitur një ditë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm