E enjte, 2 Korrik, 2020

Të ardhura të ulëta, konsum i ulët. Shqiptarët populli më i varfër në Europë

Duhet të lexoni

Nisin fluturimet e para, nga 15 qershori me Austrinë dhe më pas me Turqinë

Pavarësisht se këtë verë po kërkohet që pushimet të bëhen Brenda vendit, operatorët I kanë sytë nga turistët e...

Shkalla e papunësisë në Kosovë shënon uljen rekorde që nga lufta e 1999 – sot është 24.1%

Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Republikës së Kosovës Besnik Bislimi, ka shkruar në profilin e tij...

Në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan ka filluar prodhimi i maskave kirurgjikale

Në kuadër të implementimit të Planit Operativ “Corona Virus” ,me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe të punonjësve...

Shqiptarët janë populli me të ardhurat më të ulëta në Europë.

Këtë e tregojnë të dhënat e Eurostat ku rezulton se Shqipëria është 30%  poshtë mesatares së Bashkimit Europian për vitin 2018. Ndërkohë që përmirësimi nëse e krahasojmë me 2017 është shumë i vogël me vetëm 1%.

Edhe për konsumin shqiptarët renditen të fundit në Europë.Ndërkohë vendet që kanë nivelin më të lartë të ardhurave për frymë  e po ashtu edhe konsumin janë Mali i zi i ndjekur nga Serbia dhe Maqedonia.

Vendet e rajonit kanë një diferencë të theksuar të të ardhurave nëse krahasohet me vendet e Bashkimit Europian.

Ndërsa ecuria e nivelit të ardhurave dhe konsumit vijon të mbetet  modeste gjatë viteve të fundit. Institucionet ndërkombëtare financiare vlerësojnë se Shqipërisë por edhe vendeve të tjera në rajon mund t’i duhen mbi 80 vite për të arritur në nivelin e zhvillimit ekonomik të vendeve të Bashkimit Europian.

Të ardhurat kryesore vijnë nga remitancat që sipas, të dhënave të Bankës së  Shqipërisë  gjatë periudhës korrik-shtator në vend kanë hyrë 185 mln euro.

Nëse e krahasojmë me një vit më parë ky nivel është rritur me rreth 8%. Shumë familje të veri të Shqipërisë jetojnë kryesisht vetëm me të ardhurat nga emigrantët.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ish-zëdhënësja e Berishës publikon fotot e ditëlindjes së saj, Erla Mëhilli më e bukur se kurrë

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish kryeministrit Sali Berisha, njihet si një nga politikanet më të bukura shqiptare. Ajo ka...

LAJM I HIDHUR/ Ndërron jetë mjeku i QSUT nga Covid-19

Ka ndërruar jetë mjeku Hematologjisë në QSUT, Arjan Pushi i cili u fut në intubim pasditen e djeshme. Mjeku rreth 56 vjeç nuk kishte...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është java e...

Vrasja e Hekuran Billës: 26 vjeçarja del në gjykatë, rrëfen si u njoh me viktimën në Komunën e Parisit

Adiola Lakra doli sot në gjykatë për vlerësimin e masës së sigurisë, e akuzuar si bashkëpunëtore në vrasjen e Hekuran Billës. Prokuroria kërkon masën...

Akuzat ndaj Thaçit dhe Veselit, Rama viziton sot Kosovën

Kryeministri Rama do të zhvillojë ditën e sotme në Kosovë një sërë takimesh. Këto takime do të vijnë pas aktakuzave të Tribunalit të Hagës...

Më shumë artikuj të ngjajshëm