Speca të mbushur: Racion i shëndetshëm për gjithë familjen!

Specat e mbushur janë një ushqm që gatuhet pa vështirësi dhe që është mjaft e shijshme.
Më poshtë ju tregojmë se si ta gatuani atë:
Përbërësit:
– 10 speca;
– 200 g oriz të zier;
– 1 presh;
– 1 tufë panxhar (Beta vulgaris);
– 1 karotë e madhe;
– 2 lugë hajvar;
– 100 ml domate të ziera;
– 2 domate apo patate;
– kripë;
– piper;
– 4 thelpinj hudhre;
– vaj.
Përgatitja:
Në vaj fërgoni preshin e grirë dhe shtoi karotën e grirë në rende. Panxharin zieni në avull dhe priteni. Orizin zieni, por jo tërësisht.
Në preshin e fërguar shtoni orizin e zier, panxharin e grirë, hudhrën e grirë, piperin dhe kripën dhe të gjitha bashkoni.
Specat lani dhe hiqjani farat dhe pastaj mbushni. Domatet dhe patatet pritni në feta të holla dhe mbyllni specat.
Tepsinë mbështilleni me letër për pjekje, qitni pak vaj dhe radhisni specat.
Hidhni domaten e zier sipër tyre dhe vajin.
Piqeni në 200 gradë Celsius 50 – 60 minuta.
Shërbejini të ngrohta dhe ju bëftë mirë!