Përbërësit

2 vezë

1 gotë sheqer

Gjysmë pluhur pjekje

1,5 gota miell

1 gotë të çajit qumësht

100 gr margarinë

1 gotë arra

2 lugë të gjellës sheqer

80 gr margarinë

2 lugë  gjelle qumësht

Hapat

Fillimisht e përgatisim përzierjën për përmbi, në një tigan e vendosim margarinën dhe e shkrimë, pastaj ia shtojmë arrat, sheqerin dhe qumështin.

Në një enë e përzieni vezët, sheqerin dhe margarinën, ia shtoni dalë nga dalë përbërësit e tjerë me rend.

Glazurën e kekut e derdhni tek ena e pjekjës dhe përmbi ia derdhni përzierjën e përgatitur.

Kekun e vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 160 gradë celsius për 30-35 minuta.

Ju bëftë mirë!

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz