Të gjithë e dimë se kur jemi me grip, ushqime të mira për t’u konsumuar janë supa e pulës, frutat e sidomos ato që përmbajnë vitaminë C, apo një çaj I ngrohtë.

Por a keni menduar ndonjëherë për ushqimet që nuk ju bëjnë mirë?

Ja cilat janë disa prej tyre:

Ëmbëlsira apo karamele:

Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos i konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë.

Edhe karbohidratet nuk ajën të mira:

Në qoftëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapoe thamë më sipër.

Mos konsumoni alkool:

Ndikon drejtpërdrejtë në dehidratim. Të jëni i pa hidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupind he kockat tuaja.

Ushqimet pikante:

Mund t’ju ndihmojë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjëndjen.

Fast Food:

Ushqimi yndyror mund të shkaktojë inflamacion, duke shtypur sistemin imunitar. Ata gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u tretur se karbohidratet dhe proteinat, kështu që mundohuni t’I shmangni nqs keni përzierje ose dhimbje barku.

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz