E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Paralajmëron Japonia: Konflikti me Iranin prek të gjithë botën

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Japonia është gjetur mes dy vendesh në konfliktin mes SHBA-ve dhe Iranit.Nga njëra anë është aleate e Amerikës, por ka marrëdhënie dhe interesa edhe me Iranin.

Në një vizitë në Lindjen e Mesme, Kryeministri japonez Shinzo Abe duke shpresuar në uljen e tensioneve të shkaktuara pas vrasjes së gjeneralit të lartë Qassem Soleimani, ka paralajmëruar se konfrontimi ushtarak me Iranin do të dëmtojë paqen dhe stabilitetin në të gjithë botën.

Komentet e Abe erdhën në fillim të një turneu pesë ditor që ai po zhvillon në Gjirin Persik.

“Çdo  konfrontim ushtarak në rajon që përfshin një vend si Irani do të ketë një efekt jo vetëm në paqen dhe stabilitetin në rajon, por paqen dhe stabilitetin e të gjithë botës”, tha Abe, sipas Ohtaka.

Ai gjithashtu u bëri thirrje “të gjitha vendeve përkatëse të angazhohen në përpjekjet diplomatike për të qetësuar tensionet”, shtoi Ohtaka.

Zëdhënësi tha që të dy udhëheqësit ranë dakord për të punuar ngushtë për sigurinë detare në rajon dhe diskutuan mbi vendimin e Tokios për dërgimin e një shkatërruesi për aktivitetet e inteligjencës së bashku me dy avionët patrullues P-3C në Lindjen e Mesme.

Por gjithsesi Japonia ka thënë se nuk do t’I bashkohet një koalicion të mundshëmi të udhëhequr nga SHBA në rajon.

Linja që ka ndjekur Tokio ka qenë neutrale, duke gjetur balancat mes aleancës me Uashingtonin dhe marrëdhënieve dhe interesave të tij me Teheranin.

Abe theksoi rëndësinë e furnizimit të vazhdueshëm dhe të qëndrueshëm të Japonisë me naftë saudite.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin...

Më shumë artikuj të ngjajshëm