Donald Trump leaves his Merry Christmas Rally at the Kellogg Arena on December 18, 2019 in Battle Creek, Michigan. While Trump spoke at the rally the House of Representatives voted, mostly along party lines, to impeach the president for abuse of power and obstruction of Congress, making him just the third president in U.S. history to be impeached. (Photo by Scott Olson/Getty Images) Editorial use only. HANDOUT /NO SALES Mandatory Credit: Photo by IRANIAN SUPREME LEADER'S OFFICE HANDOUT/EPA-EFE/Shutterstock (10517120a) (FILE) - A handout photo made available by the Iranian Supreme Leader's office shows Iranian Revolutionary Guards Corps (IRGC) Lieutenant general and commander of the Quds Force Qasem Soleimani (C) during a meeting with Iranian supreme leader Ayatollah Ali Khamenei (not pictured) in Tehran, Iran, 18 September 2018 (reissued 03 January 2020). Soleimani and Iraqi militia commander Abu Mahdi al-Muhandis were killed on 03 January 2020 following a US airstrike at Baghdad's international airport. The attack comes amid escalating tensions between Tehran and Washington. Top Iranian General Qasem Soleimani killed in US airstrike on Baghdad, Tehran, Iran Islamic Republic Of - 18 Sep 2018

Vrasja e gjeneralit iranian Qassem Soleimani është autorizuar nga presidenti Donald Trump, shtatë muaj më parë nëse agresioni i shtuar iranian do të rezultonte në vdekjen e një amerikane.

Kjo gjë është konfirmuar të paktën pesë zyrtarë të lartë, të tanishëm dhe të kaluar, në administratë.Kushti që e shoqëronte direktivën presidenciale dhënë në Qershor, ishte se Trump do të kishte sidoqoftë fjalën e fundit për çdo operacion specifik për vrasjen e Soleimanit.

Ky vendim shpjegon pse vrasja e Soleimanit ishte në menunë që ushtria ia prezantoi Trumpit dy javë më parë për t’iu përgjigjur një sulmi nga elementë të autorizuar nga Irani, në Irak, ku një kontraktor amerikan u vra dhe katër ushtarë amerikanë u plagosën.

Sidoqoftë, koha që u zgjodh për sulmin mund të ngrejë pikëpyetje për justifikimet që administrata trump ka dhënë për autorizimin e sulmit me dron që vrau soleimanin në bagdad më 3 janar. Sipas zyrtarëve Soleimani, lider i rojeve revolucionare të Iranit dhe forcave elite Quds, po planifikonte sulme mbi amerikanët dhe duhej ndaluar. Por në disa raste, opsioni i vrasjes së Soleimanit është vendosur mbi tavolinën e Trump.

John Bolton, ish këshilltar për sigurinë kombëtare, i kërkoi Trump të hakmerrej duke firmosur operacionin për vrasjen e Soleimanit, pas një sulmi me dron nga na e Iranit. Sekretari i shtetit, Mike Pompeo po ashtu donte që Trump të autorizonte vrasjen.

Atëherë Trump e refuzoi idenë duke thënë se ai do ta ndërmerrte atë hap vetëm nëse Irani do të kapërcente vijën e kuqe; nëse do të vriste një amerikan.

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz