E premte, 14 Gusht, 2020

Zbulimi i dekadës: Më në fund ka një ilaç për këtë sëmundje të pakurueshme

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Sëmundja e lupusit është një sëmundje që nuk ka pasur kurim…të paktën deri tani.Lupusi bën fytyrën të skuqet, flokët bien dhe nyjet të kenë dhimbje, përderisa ilaçet e përshkruara nuk arrijnë të lehtësojnë simptomat.

Sëmundja e lupus, është një realitet i përditshëm dhe  për dekada të tëra, ilaçet ndaj kësaj sëmundje dhe efektet e tyre ishin të vogla.

Por në fund të vitit të kaluar, studiuesit zbuluan atë që besojnë se është përparimi më i madh në trajtimin e lupusit ndër dekada.

Ilaçi quhet Anifrolumab,  dhe është në gjendje të lehtësoja simptomat e tilla si skuqje e fytyrës, nyje të fryra e me dhimbje, e që nënkupton se pacientët mund të ndalin përdorimin e tabletave tjera.

Lupus zhvillohet kur sistemi imunitar i trupit ndryshon dhe sulmon qelizat e indet e shëndetshme. Shpesh, kjo është si rezultat i një infeksion viral që pacientëtt as që e dinin se kishin. Si rezultat, qarkullimi i gjakut është i përmbytur me interferone, një lloj proteine ​​e cila normalisht patrullon trupin duke kërkuar viruse pushtuese për të sulmuar.

Emri I sëmundjes vjen nga latinishtja ,“ujku”, sepse lezionet e fytyrës që ajo shkakton janë krahasuar me një kafshim të ujkut. Në raste të rralla, skuqjet mund të jenë aq të rënda, ato çojnë në plagë të thella dhe të groposura në faqe.

Pacientët  gjithashtu bëhen aq të ndjeshëm ndaj rrezeve të diellit saqë edhe disa minuta jashtë në një ditë të nxehtë mund të bëjnë që lëkura të mbushet nga flluskat, nyjet të bëhen të përflakur dhe organet e brendshme të fryhen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Humb jetën kolonel Shena, zv.ministri Koçi: Do mbetesh ushtarak i shkëlqyer,nuk mundëm ta shpëtonim nga kthetrat e leuçemisë akute

Marjon Gorica Është ndarë nga jeta ditën e sotme, kolonel Shena, një ushtarak i mirënjohur me një kontribut të çmuar,...

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet e virgjër të Durrësit. Pa...

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Më shumë artikuj të ngjajshëm