E mërkurë, 20 Janar, 2021

Nëse ndiqni këto udhëzime do të fitoni respektin e shefit dhe kolegëve

Duhet të lexoni

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ne shpenzojmë më shumë se gjysmën e jetës sonë në punë, prandaj është e rëndësishme, përveç të bërit diçka që na kënaq duhet të kemi marrëdhënie të mira me kolegët. Idealja është krijimi i lidhjeve të besimit dhe vlerësimit, jo vetëm me kolegët, por mbi të gjitha me eprorin, sepse vetëm në këtë mënyrë është e njohur, admiruar dhe respektuar vlera profesionale e një personi. Roger Merrill, konsulent i punës dhe shkrimtar, në librin e tij “Talent Unleashed ‘,sugjeron një sërë sjelljesh të pagabueshme për të pasur një marrëdhënie të mirë me shefin tuaj.

Sugjerime që duhen adaptuar në zyrë

Çdokush që dëshiron të jetojë një jetë paqësore në vendin e punës duhet të mësojë të sillet siç duhet për të mbijetuar me kolegët konkurrues dhe të vlerësohet nga eprorët. Përveçse nuk duhet të përdoren frazat e caktuara, është e rëndësishme të ndiqni disa truke që garantojnë sinergji të përsosur me udhëheqësin e punonjësve. Nëse nuk doni të keni një jetë të vështirë në vendin e punës, këtu janë 6 këshilla për t’u ndjekur.

Përqendrohuni në detyrat tuaja

Rregulli i parë për të pasur një marrëdhënie të mirë me shefin është të dini të bëni atë që kompania pret prej jush. Është thelbësore që detyrat dhe kompetencat tuaja të jenë të qarta dhe mos t’i zbuloni ato me kalimin e kohës.

Të kesh objektiva për të arritur

Një sjellje tjetër e pagabueshme, që do të bëjë bashkëpunëtor të denjë përpara syrit të  eprorit, është të diskutosh rreth objektivave që duhen arritur. Është e panevojshme të synoni shumë lart nëse nuk jeni të sigurt. Më mirë diskutoni për gjëra që janë të arritshme hap pas hapi.

Vlerësoni kufijtë dhe pikat e forta

Për tu vlerësuar nga eprori është e rëndësishme të pranohen gabimet dhe paaftësitë nga të tjerët. Është e padobishme t’i fajësojmë të tjerët, sepse me kalimin e kohës do të humbnim besimin e atyre që punojnë me ne. Në të njëjtën kohë, duhet të përpiqemi të theksojmë aftësitë dhe arritjet tona.

Mos kërko menjëherë ndihmë

Të kërkosh ndihmë është njerëzore  dhe sinonim i inteligjencës, por përpara se të bëni këtë ju duhet të keni vlerësuar të gjitha zgjidhjet e mundshme, informoni veten dhe studioni strategji dhe alternativa.

Vëzhgoni dhe dëgjoni të tjerët

Për të pasur një marrëdhënie të mirë me shefin, është e rëndësishme të mësosh ta vëzhgosh: si po flet? Si mund të lëvizë? Si funksionon? Këto janë të gjitha të dhëna të rëndësishme sepse ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë mendoni dhe vetëm atëherë mund të flisni në të njëjtën gjuhë! Për më tepër, nuk duhet të shpërqendroheni kur flisni, por përpiquni ta dëgjoni atë duke mbajtur kontaktin me sy.

Ndani ecurinë e projekteve

Së fundi, është thelbësore që të përditësohet eprori mbi progresin e një projekti sa herë që bëhen hapa përpara apo ato tejkalohen. Kjo është mënyra e vetme për të shmangur keqkuptimet dhe prirjet e rreme, por mbi të gjitha në këtë mënyrë do të jetë e mundur të fitosh respektin e shefit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm