E premte, 10 Korrik, 2020

Kritikat irracionale ndaj Bashës

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Nga Klodian Tomorri

Kritikat irracionale ndaj Bashës

Kritikat ndaj Lulezim Bashes se pse uli opoziten ne reformen zgjedhore jane ushqim i mire per turmat. Por politikisht rikthimi i Partise Demokratike ne rrugen institucionale ishte gjeja me racionale per t’u bere.

Sot qeveria e ka humbur maxhorancen ne popull. Ne keto kushte opozita duhet te kete vetem nje mision dhe qellim. Te coje vendin sa me shpejt ne zgjedhje.

A ka rruge tjeter qe nje parti politike te vije ne pushtet pervec zgjedhjeve? Sigurisht qe po. Pushteti mund te merret permes dhunes, revolucionit ose grushtit te shtetit. Dhe nje parti qe kerkon te marre qeverine ne kete forme, nuk ka pse te ulet ne tryezen zgjedhore. Thjesht armatos popullsine dhe ve shqiptaret te vriten me shqiptaret.

Nese kjo eshte ajo qe kerkojne militantet dhe mbeshtetesit e Partise Demokratike, atehere Lul Basha duhet te jape doreheqjen sepse ai nuk perfaqeson me vullnetin e mbeshtetesve te PD-se. Zgjidhet nje kryetar i ri me background te fortesh dhe opozita ka te gjithe te drejten e saj per t’i hyre aventurave te rrezikshme.

Kjo eshte rruga qe mund te eksitoje radikalet. Rruga tjeter eshte ajo e zgjedhjeve paqesore. Dhe nje opozite mund te shkoje ne zgjedhje ne dy menyra. Ose duke pranuar totalisht rregullat qe i vendos kundershtari. Ose duke thene e madje imponuar fjalen e saj ne teyezen ku vendosen rregullat.

Kete beri opozita nje dite me pare. Dhe politikisht, matematikisht kjo ishte gjeja me racionale qe mund te bente.

Kritikat ndaj opozites mund te qendrojne ne ceo kohe. Gjithsekush ka te drejte te kritikoje. Por sot opozita dhe Lulezim Basha kane vetem nje mision. Te cojne vendin ne zgjedhje duke patur maksimumin e garancive qe zgjedhjet do jene te lira dhe te ndershme. Aventurat i eksperimentoi nje here ne zgjedhjet e shkuara lokale. Dhe edhe pse ai vendim i eksitoi radikalet njesoj sic mund t’i eksitoje bojkoti i reformes zgjedhore sot, rezultatin e pane te gjithe.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

SKANDAL/ Infektohet me Covid punonjësja e kopshtit dhe e mbajnë të fshehtë, fëmijët të rrezikuar

Ditën e djeshme emisioni investigativ “BOOM” publikoi një skandal në kopshtin publik  ‘Katër Stinët’  ku një punonjëse  ka rezultuar me Covid-19 dhe pavarësisht...

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të miturave, 9 dhe 13 vjeç. Sipas...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Më shumë artikuj të ngjajshëm