Nga Klodian Tomorri

Kritikat irracionale ndaj Bashës

Kritikat ndaj Lulezim Bashes se pse uli opoziten ne reformen zgjedhore jane ushqim i mire per turmat. Por politikisht rikthimi i Partise Demokratike ne rrugen institucionale ishte gjeja me racionale per t’u bere.

Sot qeveria e ka humbur maxhorancen ne popull. Ne keto kushte opozita duhet te kete vetem nje mision dhe qellim. Te coje vendin sa me shpejt ne zgjedhje.

A ka rruge tjeter qe nje parti politike te vije ne pushtet pervec zgjedhjeve? Sigurisht qe po. Pushteti mund te merret permes dhunes, revolucionit ose grushtit te shtetit. Dhe nje parti qe kerkon te marre qeverine ne kete forme, nuk ka pse te ulet ne tryezen zgjedhore. Thjesht armatos popullsine dhe ve shqiptaret te vriten me shqiptaret.

Nese kjo eshte ajo qe kerkojne militantet dhe mbeshtetesit e Partise Demokratike, atehere Lul Basha duhet te jape doreheqjen sepse ai nuk perfaqeson me vullnetin e mbeshtetesve te PD-se. Zgjidhet nje kryetar i ri me background te fortesh dhe opozita ka te gjithe te drejten e saj per t’i hyre aventurave te rrezikshme.

Kjo eshte rruga qe mund te eksitoje radikalet. Rruga tjeter eshte ajo e zgjedhjeve paqesore. Dhe nje opozite mund te shkoje ne zgjedhje ne dy menyra. Ose duke pranuar totalisht rregullat qe i vendos kundershtari. Ose duke thene e madje imponuar fjalen e saj ne teyezen ku vendosen rregullat.

Kete beri opozita nje dite me pare. Dhe politikisht, matematikisht kjo ishte gjeja me racionale qe mund te bente.

Kritikat ndaj opozites mund te qendrojne ne ceo kohe. Gjithsekush ka te drejte te kritikoje. Por sot opozita dhe Lulezim Basha kane vetem nje mision. Te cojne vendin ne zgjedhje duke patur maksimumin e garancive qe zgjedhjet do jene te lira dhe te ndershme. Aventurat i eksperimentoi nje here ne zgjedhjet e shkuara lokale. Dhe edhe pse ai vendim i eksitoi radikalet njesoj sic mund t’i eksitoje bojkoti i reformes zgjedhore sot, rezultatin e pane te gjithe.

SPONZORIZIM: Për shpallje të vogla që nga viti 2000, vizitoni www.SHPALLJE.biz