Arti shqiptar në zi/ Ndërron jetë aktori i njohur

  Aktori i njohur i kinematografisë  shqiptare, Xhevdet Ferri është ndarë nga jeta.

  Ai vuante nga një sëmundje e pashërueshme e cila i mori jetën në moshën 59-vjeccare.

  Ai lindi në Durrës dhe është bashkëshort i aktores Rozeta Ferri me të cilën ka luajtur në shumë filma si “Dhe vjen një ditë”, “Vitet e pritjes”, “Gjoleka djali i Abazit”, etj..

  Filmi i tij i parë ka qen kur ai ishte akoma një student.

   Ai ka luajtur një sërë filmash mes të cilëve janë:

  Në kërkim të kujt – (2009) ….Prokurori

  Gjallë – Alive! (2009) …Zefi

  Time of the Comet (2007) …. babai Anjezes

  Gjoleka, djali i Abazit (2006) …shoferi kamionit

  Saimir – (2004) …Edmond

  Dasma e Sakos – (1998) …Sako

  Loin des barbares – (1994) …refugjat

  Vitet e pritjes – (1990) …Gjoni

  Treni niset në shtatë pa pesë – (1988) …Martini

  Përrallë nga e kaluara – (1987)…Trimi

  Dhe vjen një ditë – (1986) …..Gori

  Hije që mbeten pas – (1985) …Agron Shkaba

  Vendimi – (1984) ….Sadriu

  Fushë e blertë fushë e kuqe – (1984) …Petriti

  Besa e kuqe – (1982) …Pali

  Era e ngrohtë e thellësive – (1982)

  Gjurmë në kaltërsi – (1981 )…Astriti

  Sketerre 43 – (1980) …Arjani

  Vëllezër dhe shokë – (1980 )…Marko