E diel, 20 Shtator, 2020

KRG-ja e Irakut, Nechirvan Barzani: Dëbimi i forcave të huaja “precedent i keq”

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kreu i Qeverisë Rajonale Kurde (KRG) të Irakut, Nechirvan Barzani ka deklaruar se vendimi i Parlamentit irakian për dëbimin e forcave të huaja është një “precedent i keq” në Irak, pasi ai u miratua vetëm nga “blloqet shiite”.

Në deklaratat e raportuara nga mediat lokale, Barzani tha se “vendimi që mori Parlamenti irakian nuk është i mirë” dhe se kurdët dhe sunitët nuk ishin pjesë e atij vendimi.

Barzani tha se vendimi është një “precedent i keq ashtu siç u ndërmor nga blloku shiit pa u këshilluar me ndonjë nga përbërësit kryesorë të këtij vendi, kurdët dhe sunitët”.

“Ishte një hap shumë kritik që u ndërmor pa kërkuar konsensus dhe kështu duke shkelur frymën kushtetuese irakiane”, tha Barzani.

Më tej, kreu i KRG-së theksoi se është më mirë “të angazhohemi seriozisht dhe të zhvillojmë bisedime midis Irakut dhe SHBA-ve për të ardhmen e pranisë amerikane në vend”.

Më 5 janar, gjatë një seance të bojkotuar nga përfaqësuesit kurdë dhe shumicës së ligjvënësve sunitë, Parlamenti irakian votoi një rezolutë duke kërkuar nga qeveria të largojë forcat e huaja nga vendi.

Vendimi u mor pas vrasjes së kryekomandantit iranian, Qasem Soleimani dhe nënkryetarin e grupit Hashd al-Shaabi, Abu Mahdi al-Muhandis, në një sulm ajror të 3 janarit nga SHBA-të në Bagdad.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm