E diel, 20 Shtator, 2020

Francë/ Macron e Trump u dhanë e një mundësi negociatave për taksën dixhitale

Duhet të lexoni

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe homologu i tij amerikan, Donald Trump, ranë dakord për të zgjatur bisedimet mbi taksimin e gjigantëve të dixhitalit deri në fund të vitit, duke mënjanuar tani për tani kërcënimin e sanksioneve amerikane mbi produktet franceze, njoftoi sot një burim diplomatic francez.

Sipas po të njëjtit burim, dy krerët e shteteve ranë dakord që t’u japin një mundësi negociatave, me qëllim që të gjejnë një zgjidhje në kuadër ndërkombëtar dhe të shmangin një luftë tregtare, që nuk është në të mirën e kujt.

Bisedimet me SHBA-në në lidhje me taksimin francez të gjigantëve dixhitalë janë shumë të vështira dhe shpëtimi nga sanksionet, që mund të shpallen që të mërkurën është shumë larg të qenët e arritur, tha sot ministri i Ekonomisë, Bruno Le Maire.

“Ne jemi të gatshëm të ndërmarrim hapa në drejtim të SHBA-së, i kemi propozuar një numër të caktuar, shpresoj se do të kemi një marrëveshje të mërkurën. Unë jua fsheh se është shumë e vështirë, është një negociatat më të vështira që kam realizuar, është larg nga të qenët e fituar”, u shpreh Le Maire në kanalin televiziv LCI.

Si kundërpërgjigje për taksën franceze, që synon gjigantët dixhitalë, shumë prej të cilëve janë amerikanë, administrata e Donald Trump ka kërcënuar t’i mbitaksojë deri në 100 % disa produkte tipike franceze, për një shumë prej 2,4 miliardë dollarësh.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...

Më shumë artikuj të ngjajshëm