Meta në Izrael, merr pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit

  Njëzet e gjashtë presidentë, katër mbretër dhe katër kryeministra, disa ministra të Jashtëm do të vizitojnë Jeruzalemin me rastin e Forumit Ndërkombëtar të Holokaustit, ngjarja më e madhe ndërkombëtare e Izraelit. Lista e plotë e lidereve nga e gjithe bota. Të gjitha detajet.

  Kur duhet edhe një javë: 47 mbretër, presidentë, kryeministra, ministra të jashtëm dhe liderë botërorë do të arrijnë në Izrael, të ftuar nga Presidenti Reuben Rivlin, në 23-22 Janar, dhe do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar të Holokaustit, për të shënuar të 75-të vjetorin e çlirimit të kampeve të përqendrimit Aushvicit-Birkenau. “Kujtoni Holokaustin, Luftoni Anti-Semitizmin” është motoja e forumit që do të zhvillohet në Yad Vashem. Ministria e Jashtme flet për ngjarjen më të madhe ndërkombëtare të zhvilluar në Izrael, përveç funeraleve të ish-kryeministrit Rabin dhe ish-presidentit Peres.

  Shumica e drejtuesve pritet të qëndrojnë në Hotel King David. Hoteli, me të gjitha 233 suitat dhe dhomat e tij, do të bëhet një “fortesë” nga 20-24 janar 2020, si dhe rrugët përreth. Një tjetër zonë “problematike” është Zona e Presidencës në lagjen Talbiyeh, ku udhëheqësit priten të takohen me Presidentin e Shtetit, Reuven Rivlin. Në fokus të masave të rrepta do të jenë zona e malit Herzl dhe Yad Vashem, ku do të zhvillohen shumica e aktiviteteve.

   Në forum do të marrin pjesë katër mbretër: ai Spanjës, Felipe VI, Mreti i Holandës, Willem Alexander, Mbreti i Belgjikës Philip dhe Duka i Madh i Luksemburgut, i cili konsiderohet si një mbret. Për më tepër, do të jenë dy regjentë mbretërorë: princi britanik Charles dhe princi i kurorës së Norvegjisë, Haakon Magnus.

  Gjithashtu, do të jenë 26 presidentë, përfshirë presidentin rus, Vladimir Putin, për të cilin do të ketë një ceremoni speciale në aeroportin Ben Gurion. Në forum do të jenë gjithashtu, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, presidenti i Romanisë, Klaus Iohannis, presidenti i Italisë Sergio Matarella, presidenti i Austrisë, Alexander van der Blan, presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopoulos, Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zourabishvili, Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dhe presidenti i Serbisë, Alexander Vucic. Gjithashtu do të jenë katër kryeministra: i Suedisë, Stefan Luffen, i Danimarkës, Mette Frederiksen dhe Andrej Babish i Republikës Çeke.

  LISTA E PLOTË

  PRESIDENTË DHE ZV.PRESIDENTË

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin

  Zv.Presidenti i SHBA, Mike Pence

  Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta

  Presidenti i Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

  Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella

  Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Belen

  Presidenti i Greqisw, Prokopis Pavlopoulos

  Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades

  Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev

  Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabr- Kitaroviç,

  Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic

  Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor

  Presidenja e Sllovakisë, Zuzana ?aputová

  Presidenti i Hungarisë, János Áder

  Presidenti i Serbisë, Alexander Vuçiç

  Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö

  Presidenti i Lituanisë, Gitanas Naus?da

  Presidenti i Portugalisë, Marcelo Rebelo de Sousa

  Presidenti i Maqedonisë Stevo Perndarovski

  Anëtari i Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Željko Komši?

  Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zourabichvili

  Presidenti i Moldavisë, Igor Dodon

  Presidenti i Rumanisë, Klaus Iohannis

  Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian

  Presidenti i Islandës, Guoni Th. Jóhannesson

  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

  GUVERNATORË TË PËRGJITHSHËM

  Guvernatori i Australisë, David Hurley

  Guvernatori i Përgjithshëm i Kanadasë, Julie Fayette

  ORGANIZATA NDËRKOMBËTARE

  Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli

  Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel

  Presidentja i Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

  SHTËPI MBRETËRORE

  Duka i Madh i Luksemburgut, Andrew

  Mbreti i Holandës, Willem Alexander

  Mbreti i Belgjikës, Philip

  Mbreti i Spanjës, Felipe VI

  Charles, Princi i Uellsit dhe Princi i Kurorës i Mbretërisë së Bashkuar,

  Princi i Norvegjisë, Haakon Magnus.

  KRYEMINISTRAT

  Kryeministri i Suedisë, Stefan Luffen

  Kryeministri i Danimarkës, Mette Frederiksen

  Kryeministri i Çekisë, Andrej Babish

  Kryeministri i Monakos, Serge Telle

  TË TJERË

  Selia e Shenjtë (Vatikani) – Kurt Koch

  Parlamenti Letonez

  Kryetari i Parlamentit të Bjellorusisë

  Kryetarja e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi