Trafikoi 2 ton kokainë, arrestohet futbollisti kolumbian

Xhon Viafara ka rënë në prangat e policisë.Futbollisti nuk është I panjohur  në futbollin botëror pasi ka 34 ndeshje me përfaqësuesen e Kolumbisë, një Kupë Libertadores të fituar me skuadrën e Once Kaldës si dhe aventurë në Europë me fanellën e Real Sociedadit dhe Portsmuthin përpara se t’i jepte fund futbollit të luajtur pesë vite më parë.

Pas bylljes së karrierës pesë vite më parë ai u bë pjesë e kartelit të “Gjirit” dhe u arrestua në mars nga policia e Kalit. Tashmë u transferua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku është i kërkuar për trafikimin e dy mijë kilogramëve kokainë.