Djokovic fiton në “Australian Open”, tenisti serb vazhdon të mbetet numri 1

Tenisti serb Novak Djokoviç, ka fituar në Australian Open, duke e nritur për herë të tetë në karrierë këtë trofe.Djokovic mposhti në finale Dominic Thiem 3-2 me sete, një ndeshje që zgjati mbi 4 orë.

Kjo fitore ishte shumë domethënëse për serbin, pasi kështu mund të qëndrojë në krye të renditjes botërore. Ky ishte  “Grand Slam” i 17  për Djokovic në karrierë dhe kjo e afron më shumë me dy vendet e para, Nadal me 19, ndërsa Federer me 20 .