E hënë, 10 Gusht, 2020

Liria e artistit nuk njeh tabu, seks live në skenë

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Kontaktin me veprën e Howard Barker “Galaksia “ regjisorja Rovena Lule e pati 5 vite më parë. Ajo pranon se ishte nje zgjedhje e menjëhershme prej saj, pasi ka të bëj dejtperdrejt me artistin.

“Kontakti parë ka nisur herët. Rreth pesë vite më flet një mikesha ime për Howard Barker dhe thotë që shfaqjet e tij kanë qenë të jashtëzakonshme.

Aty hyra të lexoj dhe shoh që skena nga një ekzekutim që ne sot e titullojmë Galaksia, siç quhet personazhi kryesor, ishte vepra e tij me revieë më të mira. Ai është personazh shumë konfliktual. Vite pasi e shkruajti tha se kishte vepra më të mira. Kjo vepër ka të bëjë me artin dhe artistin që do të thotë të vërtetën”, shprehet Rovena Lulo.
Në qendër të veprës është liria e shprehjes, në këtë rast galaksia e thotë të vërteten lakuriq, me forcën e penelit dhe penelatave, të porosotirua nga pushteti, por kjo liri nuk ekziston, është thjesht imagjinare.

Kjo sipas regjisores ekziston edhe në relitetin ku jetojme në Shqipëri.

“Mua nuk më pëlqen që të jetë gjuha e lidhur. Të vërtetat duhen thënë. Pastaj se si ti dënohesh është një gjë tjetër. Vepra është ajo që mbetet. Duket sikur kemi liri fjale, por nuk jemi edhe aq të lirë. Të gjithë kemi frikërat tona për të thënë të vërtetën”, vijon ajo.

Kryepersonazhi Olta Daku , ka qenë zgjedhja e mënjëhershme e regjisores dhe mikes se saj. kësaj hera asjo vjen me nje personazhj kompleks dhe mjaft feminil.

Në këtë shfaqje nuk mungon provokimi, apo skenat e nxehta, por duke ruajtur sensin e masës.

“Pa provokim nuk ka kuptim. Unë jam kundër abuzimit, por publiku duhet provokuar që të kuptojë atë që do të thuash“, tha ajo.

Thuajse çdo personazh i veprës , përcjell nga një të vertetë në këtë shfaqje.

Regjisorja ka përzgjedhur të ketë një skenografi minimaliste, një kazermë ushtrie, e cila është edhe fusha e veprimit të artistëve.

Me mjaft mjeshtri janë realizuar edhe kostumet nga Laedia Hajdari.

Nderkohë që edhe albumi i skicave, një personazh Narrativ i vepres,i jep zë zë mezosopranoja Vikena Kamenica.

Regjisorja bënë një zgjidhje të bukur, por e vështirë për realitetin.

Ku vuajtjet sakrificat dhe burgu i Galaksias, për lirin artistit dhe të vërteten duket si një triumf mbi pushtetin si përmbyllje përulet ndaj fuqisë se artistit të vërtetë. abcnews

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm