E hënë, 10 Gusht, 2020

Trajno organin seksual që ke midis veshëve

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Disa prej jush tashmë e kanë kuptuar që kënaqësia dhe orgazmat varen shumë nga çfarë ndodh në mendjen tonë përpos se me organin seksual. Kjo është shpesh herë e vështirë të realizohet për shkak të kulturës së sotme e cila e kriminalizon kënaqësinë dhe seksin.

Orgazma është barazi gjinore

Barazia gjinore në orgazëm do të thotë që partneri yt e trajton kënaqësinë tënde më të njëjtin repsekt si trajton të vetën.  Në një marrëdhënie homoseksuale kjo do të thotë që partneri që ka një penis, duhet të angazhohet dhe të dhurojë kënaqësi të njëjtë më atë që dhuron ti. Ndërkohë që kjo mund të duket si respekt sa për sy e faqe, në të vërtetë është një shtysë për të gjithë ata djem egoistë që nuk i falin kënaqësi partnereve të tyre. Personat që kanë vulva, kanë shumë më pak orgazma, kjo dhe sepse sot, një marrëdhënie seksuale është e barabartë me penetrimin penis-vaginë. Por ja ku është sekreti: më shumë se 75% e atyre që kanë një vaginë e kanë shumë të vështirë të përjetojnë climax vetëm me penetrim. Disa kanë nevojë për fërkime në klitoris, ndërsa disa të tjera kanë nevojë për të dyja. Por, në ditët e sotme ku seksi është tabu dhe nga ana tjetër mjeti më i mirë i marketingut, stimulimi i klitorisit hyn vetëm në fazën e paralojës, duke mos patur rëndësinë që meriton.

Ke patur ndonjëherë ndonjë marrëdhënie me dikë që ka penis, dhe ndërkohë që ai ka arritur të ejakulojë ti ke ngelur e pakënaqur ? Nëse je si shumica e atyre që kanë vulvë, jam e sigurt që me lehtësi mund të kujtosh një ngjarje të tillë. Kujtoje një ngjarje. Kujtoje si je ndjerë. Tani ktheje skenarin në të kundërt dhe mundohu të imagjinosh reagimin tënd.

Ok por a ka zgjidhje ? Po ka. Të kuptosh dhe të detyrosh veten të pranojë kënaqësinë. Thuaje me zë të lartë: “ Unë e meritoj kënaqësinë!”. Mendo për këtë gjë disa herë në ditë. Bisedat konstruktive me veten nuk tregojnë që jemi të çmendur, përkundrazi që kemi një vullnet për të përmirësuar udhëtimin tonë.

Standarte të dyfishta VS standarte të barabarta

Është shumë e vështirë për vajzat dhe gratë që janë rritur në kulturën tonë, që të ndajnë pjesën e kënaqësisë nga pjesa e kurvllëkut. Është shumë e vështirë mos gjykosh veten si e përdalë duke menduar që e meriton kënaqësinë.

Nëse e gjen veten të turpëruar ose duke u ndjerë në faj mbas një seksi kazual ose një “one night stand”, mundohu që të kuptosh që ato ndjenja janë pjesë e standarteve të dyfishta. Ose ndoshta duhet thjeshtë të kuptosh që kjo lloj sjellje apo ky lloj seksi nuk është për ty.  Ose ndoshta do të kuptosh, që ky është një proçes që duhet të kalosh për hedhur përgjithmone mbas krahëve ndjenjat e fajit dhe turpit për sjelljet e tua.

Duhet ta bësh ti. Të flasësh me veten, të miratosh seksualitetin tënd. Studimet tregojnë që sa më shume e pranon seksualitetin tënd aq më të lehtë e ke të ndjesh një orgazëm.  Mendimi pozitiv për seksin çon në seks më pozitiv.

Standartet e dyfishta dhe barazia në kënaqësi jane vetëm disa nga stigmat që shoqëria jonë ka ndërtuar. Por, ka shumë situata dhe sjellje të tjera më të cilat jemi të familjarizuar. Psh, heshtja që pllakos një dhomë nëse në TV po shfaqet një film me skena seksi.  Këtij mesazhi mund t’i përgjigjesh duke menduar që seksi është nje pjesë fantastike e jetës që meritojmë të shijojmë.

Praktikimi i mendimeve pozitive në përgjithësi, dhe i mendimeve pozitive rreth aktivitetit seksual në veçanti, do të përmirësojë jetën tuaj.  Duke punuar dhe ndryshuar atë që ndodh mes veshëve të tu, do të sjellësh dhe shohësh ndryshime dhe në pjesën që ke midis këmbëve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm