E hënë, 10 Gusht, 2020

Qyteti i ëndrrave është në Evropë, aty ku qeraja është 15 euro ndërsa rroga 1200 euro

Duhet të lexoni

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Xhirojnë miliona euro produkte ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...

Xhirojnë miliona euro produket ushqimore dhe nuk njohin asnjë detaj të ligjit për ushqimin, ja ku gabojnë bizneset

Nga Marjon Gorica Siguria ushqimore është kthyer në kryefjalë të bisedave dhe debateve publike kohët e fundit, duke i kushtuar...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Ky vend quhet Marinaleda dhe është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe rreth 2700 banorë.

Në këtë qytet ta ndërtojnë shtëpinë instantacat përkatëse, aty nuk ka asnjë të papunë dhe rrogat janë 1200 euro. Ka vende plot ku mund të bësh stërvitje pa pagesë dhe ka hapësira për fëmijë apo sport, nuk ka polici dhe interneti është pa pagesë në gjithë qytetin.

Spanjollët kanë shprehur dëshirën për të jetuar dhe shpërngulur në këtë qytet, sepse përveç të tjerash ai tërheq edhe shumë turistë nga mbarë bota.

Ndërkohë që një pjesë e vendit po përballet me probIeme të shumta, qytetarët në këtë qytet treguan se mund të jetojnë mirë, nëse çmojnë vlerat e vërteta dhe e organizojnë vetë jetën. Sipas tyre Harmonia, bashkimi, ndihma e ndërsjellë – janë ato që vlerësohen vërtetë në këtë qytet.

Qytetaret ketu kanë hequr dore nga reklamat apo firmat e shumta, me marka të ndryshme e në vend te tyre kanë bërë që rrugeve dhe qendrave tu vendosin emrat e luftetareve të njohur që kanë ndikuar në të drejtat e punëtoreve.

Por të gjithë ata që duan të ndërtojne një shtëpi ketu, të gjitha materialet i kanë falas së bashku me punëtoret qe i ofron bashkia e aq me tepër me siperfaqet e bollshme për shtepia me 190 metra katrore.

Familjeve nuk u ngel gjë veçse të paguajnë shumën e vogël prej 15 eurosh në muaj pasi shtepia nuk mund shitet për përfitime private.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm