E hënë, 10 Gusht, 2020

Të jesh mësues do të thotë të jesh gjithçka për një nxënës!

Duhet të lexoni

MSH: Rriten ndjeshëm rastet e reja me Covid, 25 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar së fundmi se në 24 orët e fundit janë testuar 173 qytetarë të dyshuar...

Paralajmëron shkenctarja kineze nga Wuhan: Do të ketë shpërthime të tjera virusesh!

Një shkenctare kineze e cila pak muaj më parë jehoi në të gjithë botën, paralajmëron se koronavirusi është vetëm...

COVID-19 drejt largimit nga Italia, 92 viktima në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 92 viktima e 300 raste pozitive më shumë. Numri i pacientëve...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Tashmë nuk është sekret që mësuesia është një profesion i vështirë, pasi mësuesit nuk duhet vetëm të zotërojnë disiplinën, në mënyrë perfekte, por gjithashtu duhet të jenë të aftë të kuptojnë nevojat dhe preferencat e nxënësve. Kështu, mësuesit duhet të njohin metoda të ndryshme sesi të bëjnë mësimin produktiv dh interesant, duke u nisur nga pikëvështrime të ndryshme. 

1. Background-i (prejardhja) – Është e nevojshme të njohësh përgatitjen e mëparshme të nxënësit tuaj. Disa prej tyre janë më të formuar se të tjerët. Disa vijnë nga shkolla të mira, disave nuk i janë krijuar mundësitë e duhura, ndaj duhet pasur shumë kujdes me këtë pjesë. Mund të keni fëmijë nga minoretete të ndryshme në klasën tuaj, ndaj duhet t’i jepni vëmendjen e duhur, duke e mirëpritur atë në klasën tuaj. Për t’ia lehtësuar punën vetes, krijoni një grup pyetjesh, të cilat ia shpërndani nxënësve tuaj. Kështu do qartësoheni dhe do të merrni informacionin e nevojshëm që ju duhet rreth edukimit të tyre të mëparshëm, aftësive, dëshirave, etj. 

2. Komunikimi – Socilaizimi është pjesë e edukimit. Komunikimi është një detyrë. Kjo do të thotë që ju duhet ta përdorni gjuhën si mjetin më të fuqishëm. Ky komunikim duhet të ushtrohet në mënyrë të njejtë. Mos favorizoni askënd, jini të hapur me të gjithë nxënësit. Ka shumë nxënës, të cilët kanë vështirësi në ndërtimin e një komunikimi të mirë me bashkëmoshatarët. Ndaj, metoda e interaktivitetit është shumë e rëndësishme në të tilla raste. 

3. Emocionet – Njerëzit janë të ndryshëm. Ata reagojnë në mënyra të ndryshme. Disa preferojnë t’i fshehin emocionet e tyre, disa të tjerë i shfaqin ato. Një mësues i vërtetë i kupton këto lloj emocionesh në çdo rast. Pra të arrijë të depërtojë edhe tek ai nxënës që në dukje të parë është më i ftohti, duke i dhënë mbështetjen që i nevojitet. 

4. Zakonet e këqija – Siç u përmend më lart, të gjithë ne vijmë nga prejardhje të larmishme dhe ata, të cilët janë rritur në kushte jo fort të favorshme, shumë shpesh, kanë zakone të këqija, përshembull, pirja e duhanit. Për të ndihmuar shokët e grupit të eleminojnë një ves negativ, miqtë dhe mësuesit mund të përpiqen t’i bindin ata të lexojnë materiale shtesë. Përshembull,  ju mund të jepni një detyrë ku nxënësit duhet të përshkruajnë efektet negative të pirjes së duhanit. Normalisht, kjo sjell ndërgjegjësimin e  atyre adoleshentëve që e konsumojnë pa i njohur efektet. 

5. Motivimi – Absolutisht çdo person ka ëndrra dhe nxënësit nuk janë një përjashtim. Disa ëndërrojnë të kenë një pozicion pune me pagë të lartë, të tjerë të udhëtojnë nëpër botë. Sido qofshin dëshirat, të largëta apo të afërta, të realizueshme apo të parealizueshme, duhet motivim. Pa të, asgjë nuk do të funksiononte dhe qëllimet afatshkurtra ose afatgjata nuk do të arriheshin. Është e rëndësishme të jesh i përqendruar , i motivuar dhe shumë punëtor. 

6. Marrëdhëniet – Marrëdhëniet e mira me nxënësit janë thelbi i të qenurit një mësues i suksesshëm. Nga njëra anë, nxënësit duhet të kuptojnë se ekziston vetëm një drejtues në klasë – një mësues. Nga ana tjetër, i njëjti mësues duhet të jetë gjithashtu një “mik”, i cili është gjithmonë aty për ndihmë. Mësues duhet të jetë gjithashtu i përgjegjshëm edhe për marrëdhëniet që nxënësit krijojnë me njëri-tjetrin, duke u përpjekur të ofrojë ndjenjat e ngrohtësisë dhe miqësisë. 

7. Stili i të mësuarit – kjo mund të duket e tepërt dhe qesharake, por në kënvështrim tim, mësuesi duhet të njohë edhe stilin e të mësuarit të nxënësit të tij, i cili varet shumë nga personaliteti i tij/saj. Kjo do të thotë që për mësuesin, secili nxënës duhet të jetë si një libër i hapur. 

(Parajsa Shtini; Portali Shkollor)

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e...

Takimi i z.Ruçi me z.Arben Shehu është fillim i mbarë, i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i KLSh-së….

Nga Fejzo Subashi Kur institucionet Kushtetues, dhe jo vetëm kushtetues, drejtohen nga njerëz që nuk vijnë vetëm si suport dhe i marrëveshjeve politike gjejnë mbështetjen...

Zv.ministri i Mbrojtjes, Koçi: Zjarrvënia është tradhëti kombëtare!

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, është shprehur lidhur me zjarrëveniet e ditëve të fundit. Ai thotë se ky veprim konsiderohet si tradhëti kombëtare, dhe...

Ju nuk duhet ta adhuroni dhe ta urreni Albin Kurtin, ma shumë se një njeri të ditur dhe adekuat për institucionet e Kosovës!?

Shkruan: Refiqe Hamiti Zoti fal mëkatet e të gjithëve por njeriu i sotëm e ka vështir të kuptojë se kur e bënë mëkatin! Edhe kur ju...

Ja cila është temperatura ideale për kondicionerin gjatë verës

Temperatura e kondicionerit në shtëpi gjatë verës duhet të jetë e tillë që në ambientet e brendshme të jetë rreth 10 gradë më poshtë...

Më shumë artikuj të ngjajshëm