Terror në Hollandë/ Shpërthen zarfi bombë në mes të Amsterdamit

  Një zarf bombë, i katërti i gjendur brenda një periudhe dy-ditore në vende të ndara në të gjithë Hollandën, shpërtheu të enjten në Amsterdam, në valën e fundit të kërcënimeve të bëra nga grabitësit që kërkonin pagesa në formën e Bitcoin.

  Tre eksplozivët e parë, ku  dy u gjetën në dy biznese në Amsterdam dhe një tjetër në një qytet Hollandez që kufizohet me Gjermaninë, ishin të parat që shpërthyen, por shpërthimet nuk shkaktuan dëmtime serioze, raporton FoxNeës.  

  Një zarf bombë shpërtheu në selinë e grupit bankar ING jashtë Amsterdam të enjten, njoftoi Dutch Neës. Eksplozivi ra pasi një punonjës hapi zarfin në zyrën e vendosur në jug të qytetit.

  Një person u trajtua për thithje të tymit pasi zarfi mori zjarr, por askush nuk u lëndua rëndë, tha policia.

  Gazetari Mick van Ëely ndau imazhe në Tëitter duke treguar furgonë të policisë dhe ekspertëve eksplozivë jashtë selisë së ING.

  Të enjten, një eksploziv i gjetur brenda një parcele në zyrën e një firme amerikane të teknologjisë së informacionit Unisys, u çaktivizua nga policia lokale para se të shpërthente, raportoi Reuters.

  Zarfi i parë bombë e gjetur këtë javë, shpërtheu rreth orës 8 të mëngjesit në orën lokale të mërkurën brenda zyrës për ndarjen e postave të bankës ABN Amro në Amsterdam.

  Punonjësi dëgjoi një zhurmë që vinte nga brenda parcelës dhe e hodhi atë në plehra, tha policia. Momente më vonë, ajo shpërtheu. Askush nuk u lëndua.