Dalin detajet tronditëse/ Çfarë bënë vëllezërit e Jan Prengës me kokainën e rrëmbyer në Britani kur morën vesh se vëllai u vra

  Gazetari i kronikës, Artan Hoxha ka sjellë për publikun detaje nga droga, që u bë shkaku i rrëmbimit dhe vrasjes së Jan Prengës.  Hoxha ka komentuar situatën nga studio e ABC Neës, duke nxjerrë në fokus faktin se si informacioni për mediat nuk rrodhi në momentin që dosja ishte në prokurorinë e Tiranës, por në momentin që ajo kaloi në SPAK. Duke cilësuar se Jan Prenga u vra nga peng marrësit që natën kur u rrëmbye, ai thotë se çdo lëvizje tjetër ka qenë boshe nga ana e pengmarrësve me qëllim vetëm për të marrë ngarkesën e kokainës dhe paratë.

  Artan Hoxha shprehet ndër të tjera se nuk dihet ende me siguri se kush ka qenë personi me të cilin ka folur Ndrek Prenga, me Dritan Rexhepin apo Dritan Doçin, ndërkohë që vijon të mbetet mister fshehja dhe mosgjetja e trupit të 49 vjeçarit.

  Gazetari Hoxha tha:

  Unë e kam pyetur Gramoz Rexhepin, pasi Dritan ai e ka bërë emrin të tillë rrugës. Sigurisht në media ne kemi parë se çfarë tha prokuroria shqiptare deri më tani, dhe unë thashë se videot ishin të rënda dhe deri më tani kanë dalë foto që tregojnë trupin e viktimës. Më bëri përshtypje se kur dosja ishte në prokurori nuk kishte rrjedhje informacioni për mediat. Sapo dosja shkoi në SPAK patëm një gjë të tillë. Nga ajo që kemi parë deri më tani kemi mësuar se një nga vëllezërit Prenga një ditë pas rrëmbimit të Jan Prengës, Anton Prenga, në prokurori ka thënë atë që i kanë thënë vëllezërit në Angli. Nga ajo që e kemi parë rezulton se ngarkesa është e grabitur, Astrit Prenga nuk është korrier. Ata kanë grabitur një ngarkese nga porti dhe personi që e ka pasur informacionin fillestar por nuk e ka ditur se sa është ngarkesa. Nuk është Astrit Prenga është një person tjetër me mbiemrin Shullani që e ka pas marrë për mbështeje Prengen.

  Kur kanë shkuar në port kanë qënë 5 veta dhe një e kanë lënë jashtë që e kanë lënë të vëzhgojë lëvizjet dhe ai ka thënë se ka parë levizje, por nuk i ka saktësuar se çfarë lëvizjes janë ato sapo kanë dalë nga porti kanë devijuar rrugën kryesore dhe kanë ndjekur rrugën dytësore dhe aty kanë parë dhe ngarkesën që kanë marrë. Shtetasi rumun që ka drejtuar kamionin ka marrë pagesë në dorë dhe ka ikur po ashtu dhe një person tjetër ka marrë para dhe ka ikur.

  260 kilogram është ndarë në tre pjesë, Astrit Prenga, Shullani dhe një person tjetër nga Shkodra i identifikuar si Xhuljano, i cili ka ikur më pas nga Anglia ato kanë marrë diku nga 86-87 kg kokainë. Kokaina është grabitur me 18 dhjetor, ndërkohë menjëherë pasi është marrë vesh se është rrëmbyer ngarkesa ato janë vënë në lëvizje.

  Janë përpjekur të kontaktojnë, Astrit Prengën dhe personin me emrin Gëzim Shullanin ndoshta, por që nuk e kanë kontaktuar dot, aty kanë gjetur se Ndrek Prenga ndodhet ne burg dhe kanë kontaktuar atë dhe është kontaktuar më pas nga Gentjan Doçi, por vetë ky thotë nëse është apo jo vetë Gentjan Doçi apo dikush tjetër dhe i është paraqitur me atë emër dhe i ka thënë se ngarkesa ka qenë e imja.

  Ato nuk e kanë ditur që është ngarkesa ime dhe po të marr ty që të them ty që të kthejnë ngarkesën, personi ka thënë se nuk di gjë por i ka thënë do kontaktoj por nuk e di nëse ngarkesa është e jotja.

  260 kg kokainë me çmimin në Londër 32 mijë paund, Ndrek Prenga ka kërkuar që personi që e merr nga jashtë ka kërkuar që ti  japë elementë që tregojnë se ngarkesa e është e tij. Kjo është një histori që ka vijuar deri mbrëmjen e Krishtlindjeve dhe më pas është ndërprerë.

  Për një muaj historia ka vijuar normalisht dhe është aktivizuar me 17 janar kur është marrë peng Jan Prenga ku familja është vënë në lëvizje, më pas është paraqitur një person tjetër që sipas Anton Prengës, rezulton se personi që ka kontaktuar Ndrek Prengën është paraqitur Dritan Rexhepi që ka kontaktuar Ndrek Prengën. Diskutohet për tu dorëzuar. Pengu dhe personi atje ka thënë se nëse më dorëzoni ngarkesën e dorëzojmë ngarkesën por kemi 2/3 e saj dhe ato e kthejnë dhe dorëzojnë 107 kg kokainë dhe 700 mijë paund që e marrin dy shtetas shtetas polak, dhe një shtetas tjetër që ka ikur nga Anglia ka thënë se unë nuk e dorëzoj ngarkesën pa se pengu është gjallë, pasi i njoh personat nga Shkodra.

  Nëse unë nuk e shof pengun nuk e jap ndarkesën.

  Në këtë moment negociohet dhe familjarë të këtyre personave kanë mbërritur në zonën nga rreth rrotullimi i Kamzës deri në Qafë Kashar për dorëzimin e pengut, por atë mbrëmje nuk është dorëzuar, ata kanë pritur deri pas mesnatës, pasi pengu nuk u dorëzua nga ajo mesnatë është ndërprerë të gjithë kontaktet me Ndrek Prengën në burg në Angli, të cilit i kanë marrë celularin policia britanike, një ditë më pas ai ka marrë një celular tjetër dhe u ka thënë se pengu nuk është dorëzuar pasi ka pasur lëvizje nga policia.

  Por Jan Prenga ka pas vdekur që më 17 janar edhe policia jonë nuk ka ndërhyrë pasi ka menduar se Jan Prenga është i gjallë, nuk e kanë ditur se nuk jeton. Ndrek Prenga pas marrjes së celularit ai është shprehur se pengu do të lejohet, është dhe një dëshmi që është paraqitur Dritan Rexhepi, dhe Ndrek Prenga nuk thotë se ai ishte Dritan Doçi, pasi thotë vetëm se ka folur me një person. Te familja e Gentjan Bletës rezulton se aty ska asnjë. Vetëm një femër dhe ska asnjë burrë, te familja Korrado thonë se ai është jashtë është një çështje që do të vijojë.