Do fusnin në Shqipëri fibra me përmbajtje kancerogjene, arrestohen 6 persona në Vlorë

  Janë arrestuar gjashtë persona nga policia e Vlorës pasi po tentonin të fusnin në Shqipëri fibra Amiant të cilat kanë përmbajtje kancerogjene. Rasti në fjalë ka ndodhur në Vlorë dhe është sekuestruar një furgon mallrash, një traget dhe sasia e madhe e amiantit për të cilën janë arrestuar 6 personat në fjalë.

  Njoftimi i policisë Vlorë

  Finalizohet operacioni policor “Amiant”

  Operacioni nga Departamenti i Policisë Kriminale, Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë, Drejtoria për Kufirin e Migracionin Vlorë në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës dhe Ministrinë e Mjedisit.

  Parandalohet dhe goditet një tentativë për futjen e një sasie të konsiderueshme mbetjesh të rrezikshme e të dëmshme për mjedisin dhe shëndetin e njeriut.

  Mbetjet vinin me traget nga Italia në drejtim të portit të Vlorës me destinacion përfundimtar Shqipërinë

  Vihen në pranga 6 persona përgjegjës.

  Sekuestrohet në cilësinë e provës materiale trageti, një fugon mallrash dhe një sasi e madhe e dyshuar me mbetje amianti.

  Në bazë të informacioneve të mara në rrugë operative nga strukturat e Departamentit të Policisë Kriminale, se me një traget që ishte nisur nga Italia po transportohej një sasi e konsiderueshme me mbetje të rrezikshme për shëndetin e njeriut dhe ambientin, me qëllim për t’i depozituar në Shqipëri, u organizua puna dhe në bashkëpunim me Policinë vendore të Vlorës dhe atë Kufitare, u finalizua operacioni policor i koduar “Amiant”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

  K. Xh., 65 vjeç, banues në Vlorë
  A. Ç., 28 vjeç, banues në Vlorë
  A. G., 48 vjeç, banues në Vlorë
  F. T., 71 vjeç, banues në Vlorë
  E. Ç., 55 vjeçe, banuese në Vlorë
  Z. K., 45 vjeç, banues në Vlorë

  Gjatë kontrollit të ushtruar në tragetin e linjës Brindisi – Vlorë dhe konkretisht në pjesën fundore të garazhit, është gjetur dhe sekuestruar me cilesinë e provës materiale një sasi e papërcaktuar mbetjesh të ndaluara e të dyshuara të rrezikshme, për të hyrë në Republikën e Shqipërisë.

  Nga ana e Policisë u kryen veprimet procedurale ku në cilësinë e provës materiale, u sekuestrua trageti si dhe sasia e mbetjeve, të cilat nuk u lejuan të dilnin nga ambienti i tragetit.

  Materialet procedurale u referuan në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Vlorë, për veprën penale “Kontrabanda me mallra të ndaluara”, “Menaxhimi i mbetjeve” dhe “Transportimi i mbetjeve”