E martë, 7 Korrik, 2020

Mjeku bën gjestin e madh mes panikut të koronavirusit, heq maskën dhe i bën frymëmarrje artificiale të moshuarit

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

Mjekët janë heronjtë e ditëve të fundit në Kinë, teksa po përballen në mënyrë dijnitoze me koronavirusin.

Një mjek kinez shihet në një video duke realizuar frymëmarrjen artificiale, një të moshuari në një dyqan në mes të epidemisë së koronavirusit.

Doktori në fjalë quhet  Luo Xianke,  dhe ai hoqi menjëherë maskën e fytyrës për të kryer procedurat pasi një një i moshuar rreth të 80-ave papritmas pati një sulm në zemër në Zhengzhou,  në Provincën Henan e Kinës qendrore. Luo u tha mediave vendase se ai nuk mendonte për rrezikun e mundshëm nga koronavirusi.

“Ishte tepër urgjente. E vetmja gjë që po mendoja ishte të veproja sa më shpejt”, ka thënë mjeku i cili ishte jashtë detyrës.

Në momentin që Dr. Luo po vraponte pranë supermarketitr dëgjoi dikë duke bërtitur: ‘Një burrë sapo u rrëzua në dyqan!’ Menjëherë mjeku hoqi maskën e fytyrës për t’i dhënë trajtimin urgjent pa hezitim kur vuri re që burri po humbiste shenjat e jetës. Shërbimet e urgjencës mbërritën në vendngjarje menjëherë pasi ai kreu procedurat e ndihmës së parë.

Edhe pse u dërgua në spital, burri i moshuar  fatkeqësisht nuk mundi të mbijetonte.

Gjithsesi Luo është konsideruar si hero, pas publikimit të pamjeve nga një blerës aty, i cili i shpërndau në rrjetet sociale. Ky është një gjest shumë human në këtë kohë të vështirë epidemie.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

LAJMI I FUNDIT/ Humb jetën një tjetër mjek si pasojë e Covid-19

Ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 një tjetër mjek në vend. Ministria e Shëndetësisë ka dhënë lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta këtë...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të shekullit të kaluar. Ishte fat...

Më shumë artikuj të ngjajshëm