E premte, 10 Korrik, 2020

“NASA mbart sekrete të tilla që nëse njerëzimi do t’i dinte do të kalonte në panik”, 10 sekrete që i shpëtuan agjensisë hapsinore

Duhet të lexoni

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin...

Sa miliona Euro kanë sot çlirimtarët e Kosovës

Disa djem të ri, të fortë, të sigurtë në mendësi, iu bashkuan luftës çlirimtare në vitet e 90-ta të...

Trondit Ministria e Shëndetësisë: Rriten rastet pozitive në 24 orë, shtrihet shpërndarja e virusit

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë janë konfirmuar 64 raste të reja me koronavirus në vendin tonë, gjatë 24 orëve të...
GazetaOra.com është platformë informative e pavarur dhe e saktë. Për të mundësuar vazhdimin e punës tonë, për të ju informuar shpejtë, saktë dhe paanshëm, na duhet ndihma juaj me donacion. Ndihma juaj do të lehtësonte ekzistencën e kësaj ore të pavarur në dorën tuaj. Paraprakisht ju falenderojmë.

Për të dhuruar donacion, ju lutemi klikoni "Donate" mëposhtë:

NASA është agjensia më e madhe botërore që merret me eksplorimin e hapësirës dhe aeronautikës. Megjithatë ka disa sekrete që ajo nuk do t’i ndajë kurrë me njerëzimin, e disa prej tyre i kanë shpëtuar kohës, shpesh nga agjentë të ndryshëm. Më poshtë po rendisim disa prej tyre

1.Teknologjia e lëvizjes së përkuljes

NASA ka punuar në fshehtësi dhe që mund të bëhet një mundësi në të ardhmen e afërt. Në vitin 2015 erdhi në dritë nëpërmjet një forumi se NASA kishte gjetur një mënyrë përshpejtimi përtej shpejtësisë së dritës.

2.Jeta në Mars

Në vitin 2014 një grua tha se ajo kishte punuar në një projekt të quajtur “Viking Mars Rover” në vitin 1979.

3.Teleskopët e armatosur

Teleskopi James Ëebb është një projekt nga NASA dhe ata do të fillojnë nga tetori i vitit 2008. Ajo ka 100 herë më shumë fuqinë e teleskopit Hubble dhe do të thotë se shkencëtarët do të jenë në gjendje të shohin skajin e universit.

4.Hapësira sekrete e ‘Shuttle’

Një anije e fshehtë e hapësirës nga Forcat Ajrore ka qenë në orbitë për dy vjet, por askush nuk ka një ide se çfarë misioni ka kryer.

5.Operacioni Kapaku i Letrës

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, është formuar një operacion i quajtur “Kapaku i letrës”, ku 1600 shkencëtarë nazistë kanë punuar për qeverinë amerikane, përfshirë programet e hapësirës.

6.Gara Hapësinore Kineze

Kina mund të kapë SHBA-në në hapësirë pasi financimi i NASA-së ka rënë.

7.Misionet Sekrete Afrikane

NASA mund të ketë qenë duke planifikuar për misionet sekrete në Afrikë, dhe prania e tyre është parë në vend në vitin 2014, por ata nuk kanë thënë pse.

8.Hakerimi i cenueshmërisë

Agjencia e ka bërë të ditur se ata kanë vuajtur nga hakerët ku shumë sekrete janë vjedhur.

9.Prania e UFO-ve

Ka pasur shumë biseda për NASA-n duke e ditur për UFO-t dhe jashtëtokësorët, dhe nganjëherë është thënë se NASA ka transmetuar UFO-të në sajtin e saj.

10.Maskimi i ndryshimeve

Një nga fatkeqësitë më të këqija të anijes kozmike ndodhi në vitin 1986 dhe kjo ishte ai i Challenger-it që shpërtheu në mes të fluturimit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutemi shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Më të rejat

Durrës/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave 9 dhe 13 vjeç

Është arrestuar një 56-vjeçar nga policia e Durrësit, pasi akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy të...

Ç’po ndodh në Infektiv? Mjeku i bën thirrje kolegëve: “Keni harruar betimin e Hipokratit!”

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka përcjellë mëngjesin e sotëm një mesazh për kolegët e tij mjekë. Ai thotë se ata kanë harruar “Betimin...

Petro Koçi: Kombinati së shpejti një pol modern i kryeqytetit

Marjon Gorica/ Gazeta Ora Kryetari i sapo zgjedhur i PS për njësinë nr.6, Petro Koçi, e ka komentuar projektin e planit të rindërtimit për kombinatin...

56 deputetë LVV, 44 së bashku partitë tjera

Në sondazhin e fundit të UBO Consulting del se nëse do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme nacionale në muajin Qershor 2020, Lëvizja Vetëvendosje do...

Entela Binjaku: “Darlin dhe shoqet”, vajzat fierake shkëlqejnë në garën skenike

Nga Entela Binjaku Në një shfaqje plot ngjyra dhe gjallëri, në qiellin e hapur të Amfiteatrit të Parkut të “Liqenit Artificial” të Tiranës është mbajtur...

Më shumë artikuj të ngjajshëm