LAJME TË MIRA/ Kuba gjen e para ilaçin kundër koronavirusit, ja kush është

Inxhinieri Alfred Cako ka publikuar ditën e sotme lajmin e zbulimit të ilacit që ka mposhtur Koronavirusin, në Kubë. Ai thotë se ky ilac quhet Alfa 2B, dhe se kubanezët janë ofruar për të dhënë kontributin e tyre në SHBA.

Postimi:

Ne Kube ka vetem 7 te infektuar te diagnostikuar, nje 77 vjecar amerikan te vdekur nga Covid 19. Te 7 te infektuarit kane ardhur nga vende te tjera. Kuba ka ndihmuar edhe Kinen gjate periudhes se veshtire te fillimit dhe perhapjes se epidemise.
Mjekesia kubanezet thekson se e ka ilacin per te mposhtur Coronavirusin dhe ky quhet Alfa – 2B.
Gjithashtu, stafi mjekesor kubanez ka shprehur gadishmerine per te ndihmuar koleget e tyre ne SHBA.