Videot shokuese nga Spanja/ Sulmohen ambulancat, spitalet janë të tejmbushura

An ambulance arrives at the Gran hotel Colon in Madrid, a first hotel that was transformed into a medical structure to treat the least serious cases amid the outbreak caused by the novel coronavirus, on March 19, 2020. - Spain announced deaths due to the novel coronavirus had risen about 30 percent over the past 24 hours to 767. A total of 17,147 people have contracted the disease in the country, a roughly 25 percent increase over the previous day, according to the health ministry, with the figure expected to rise further in the coming days as testing for COVID-19 becomes more readily available. (Photo by Gabriel BOUYS / AFP) (Photo by GABRIEL BOUYS/AFP via Getty Images)

Koronavirusi po përhapet në mënyrë të frikshme në Spanjë dhe vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 655 viktima. Ndërkohë, numri total i viktimave ka shkuar mbi 4 mijë. Sikur të mos mjaftonte kjo, qytetarët spanjollë nuk po tregohen asapk solidarë në këto momente të vështira.

Sikundër është raportuar, virusi ka goditur ashpër azilet e pleqve. Në një video mjaft të rëndë shihet se si të rinjtë dhe banoërt e një qyteze hodhën gurë dhe sulmuan një flotë me autoambulanca që po sillnin pacientët e moshuar me koronavirus në një qendër të re kujdesi. U desh të ndërhynte  policia për të shpërndarë protestuesit, që rrethuan azilin e ri.

Ndërkohëshokuese janë edhe pamjet në një video tjetër ku duket se si është tejmbushur një spital pranë Valencias. Korridoret janë plot me njerëz që presin të trajtohen.