Doctors tend to a patient arriving on a wheelchair at the reception of the Emergency Room, set up in a tent, in a courtyard of the Henri Mondor Hospital in Creteil, near Paris, on March 30, 2020, on the fourteenth day of a lockdown aimed at curbing the spread of COVID-19 (novel coronavirus) in France. (Photo by BERTRAND GUAY / AFP) (Photo by BERTRAND GUAY/AFP via Getty Images)

Numri i viktimave nga koronavirusi në Francë ka shkuar në 3523, pasi ditën e sotme janë konfirmuar 499 vdekje brenda 24 orëve.

Autoritetet shëndetësore franceze raportuan të martën 499 viktima të reja nga koronavirusi.

Kjo ishte dita e tretë radhazi që numri i vdekjeve u përshpejtua në Francë, e cila tani është në javën e tretë të mbylljes në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Numri i të prekurve nga COVID-19 në Francë ka shkuar në 52 836.

Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Shëndetit Jeromme Salomon tha se 5,565 njerëz ishin në një gjendje të rëndë dhe sistemi shëndetësor po lufton për të përballuar ritmin e shpërthimit të pandemisë.