Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital of Brescia, Italy, Thursday, March 19, 2020. Italy has become the country with the most coronavirus-related deaths, surpassing China by registering 3,405 dead. Italy reached the gruesome milestone on the same day the epicenter of the pandemic, Wuhan, China, recorded no new infections. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms. For some it can cause more severe illness. (Claudio Furlan/LaPresse via AP)

Numri i viktimave nga koronavriusi në Itali ka shkuar në 14 681. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 766.

Ndërkohë janë regjistruar 4685 raste të reja infeksionesh duke e çuar numrin total në 119 827.

Numri i pacientëve që po kurohen në repartet e terapive intesive apo në strukturat spitalore po shkon drejt reduktimin ditë pas dite në krahasim me shifrat gjatë 24 orëve në ditët e mëparshme. Dhe numri i pacientëve të shëruar rritet ditë pas dite duke arritur më 19 659 e gjatë 24 orëve të fundit kemi 1480 pacientë të shëruar.

Në terapi intensive janë 4068 persona, në struktura spitalore 28 741 e në kushte shtëpie 52 579.

Deri ditën e sotme Italia ka kryer 619 849 tampone.