Koronavirusi po përhapet me shpejtësi në Britaninë e Madhe dhe vetëm në 24 orët e fundit janë raportuar 708 viktima. Në total numri i të vdekurve ka arritur në 4313.

Ndërkohë është rritur edhe numri i të infektuarve. Vetëm në 24 orët e fundit janë konfirmuar 3735 raste duke e ccuar në 41 903 raste në total

Në total në Britani raportohet 41.903 të prekur nga koronavirusi, ndërkohë që në total janë testuar 183.190 persona të dyshuar.