Ajo ngriti kokën dhe mori frymë. Sapo ka lënë celularin plot me mesazhe urimi. Ka ditëlindjen. Mbush 42 vjeçe. Në derë i kanë “behur” tufat me lule, pa të zotët. Është në vet-izolim si e gjithë popullata. Afrohet të...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t'i japin Shqipërisë 700 000 dollarë ndihmë për koronavirusin. Ky kontribut do të shkojë për përgatitjen e sistemeve laboratorike, aktivizimin e mbikëqyrjes së gjetjes së rasteve. Deklarata: 'Qeveria e Sh.B.A po udhëheq përgjigjen e ndihmës...
Kohët e fundit është përhapur në internet një lajm, ku shkruhej se sipas udhëzimeve të një shkrimtare kineze për tu mbrojtur nga koronavirusi duhet të konsumohej shumë ujë i ngrohtë me limon. Së fundmi ky lajm ka rezultuar një...
Video e mëposhtme është një manual i publikuar në BBC, për të dalluar nëse po kaloni një grip të thjeshtë apo jeni të prekur nga koronavirusi. Përkthimi i Videos: Kollë e thatë e vazhdueshme, ethe...? Teshtima, hundë të rrjedhshme, dhimbje koke? Temperaturë... Sa...
Në kuadër të marrjes së masave parandalues të përhapjes së koronavirusit, duket se jeta e planetit tokë, ka ndaluar. Dhe gjatë kësaj ndalese, bota duket se "ka marrë frymë". Sipas ekspertëve të mjedisit, cilësia e ajrit në mbarë botën...
Covid-19 nuk merr vetëm jetë të njerëzve të moshuar. Të mërkurën është rregjistruar dhe viktima më e re në Europë. Ajo quhet Julie A dhe ishte vetëm 16 vjeç. Ajo u shtrua të mërkurën në një spital në Paris për shkak...
Është rritur numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus në Gjermani. 42.228 persona rezultojnë pozitivë, dhe 253 njerëz kanë vdekur nga virusi, sipas statistikave nga Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive. Brenda 24 orëve rastet u rritën me 5,780 ndërsa...
Mjeku Redi Llubani ka folur në një lidhje direkte për situatën sesi po përballohet koronavirusi në Gjermani, ku në krahasim me shtetet e tjera vdekshmëria është shumë më e ulët. Ai punon në Dusseldolf. Llubani u shpreh se mosha...
Një ilaç artriti që përdoret për të trajtuar koronavirusin në Kinë shëroi 95 përqind të pacientëve me sëmundje kritike, kanë pohuar shkencëtarët. Tocilizumab, i quajtur ndryshe edhe si Actemra, merret nga pacientë me artrit reumatoid për të ulur inflamacionin. Mjekët kinezë...
Një “pneumoni e çuditshme” po qarkullonte në veri të Italisë, shumë kohë më parë, në nëntor, disa javë para se mjekët të ndërgjegjësoheshin për shpërthimin e koronavirusit në Kinë, tha një nga ekspertët kryesorë mjekësorë të vendit europian këtë...

Përcjellni GazetaOra.com

413,242FansaPëlqeje
3,343NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË