Protesta – një ditë pas…

Shkruan: Haki Abazi Nese Thaci po i pret rezultatet e referendumit ne Maqedoni qe të lansoje marreveshjen per ndarjen e Kosoves/korrigjimin e lehte apo shkembimin e territoreve të Kosoves, kjo mase qe doli ne proteste e edhe edhe me shume...
Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Boiken Abazi në profilin e tij në Facebook ka shkruar një status në gjuhën shqipe dhe angleze, ku spjegon angazhimin drejt protestave të 29 Shtatorit në Prishtinë. Boiken Abazi ka shkruar si mëposhtë: "Shqiptarët dhe serbët...
Nuk është cudi që të ftuarit shpesh herë të tërheqin vëmendje në dasëm. I tillë është dhe rasti në dasmën e Elida Rudit. Dasma e Elidës me këngëtarin Gjiko, tërhoqi vëmendje të madhe mediatike në Kosovë dhe Shqipëri. Ndërkohë në mesin...
Në momentin kur Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti përmes një paraqitje për media, e tregoi datën për protestën gjithëpopullore për t'i dal në mbrotje atdheut, në rrjetet sociale shumë bashkatdhetarë kanë publikuar statuse se do të jenë pjesëmarrës...
Fondacioni Shqipëria Ndryshe zhvilloi një aktivitet ndryshe nga herët e tjera. I ftuar gjatë këtij aktiviteti ishte Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i Republikës së Kosovës, i cili me pjesëmarrjen e tij dha një kontribut shumë të vyer në...
Gazetari dhe aktivisti i shoqërisë civile Marjon Gorica ka lajmëruar për prezencën e Ministrit të Mjedisit dhe Zhvillimit Hapësinor të Kosovës z.Fatmir Matoshi në një aksion pastrimi në Tiranë. Në postimin e tij në Facebook Gorica shprehet se prezenca e...
Vizita e Presidentit Serb Aleksandër Vuçiç në Kosovë ka ngjallur shumë reagime. Reagime pas të cilave institucionet e Kosovës i kanë ndaluar Vucicit të vizitoj Komunë e Skënderajt. Vendim ky për të cilin ka reaguar dhe Maja Kocijançiq, zëdhënëse e...
Pas vizitës së Aleksandër Vuçiç në Kosovë, nuk kanë munguar reagimet ndaj qeveritarëve. Një ndër to që ra në sy është një ftesë publike e aktivistit të shoqërisë civile, njëherësh drejtues i organizatës “Shpresa” në Luginën e Preshevës Nevzad Lutfiu. Lutfiu...
Kryeministri Serb Aleksandër Vuçiç do të jetë për një vizitë dy ditore në veri të Kosovës , vizitë kjo e cila konsiston në vizitën e disa vende, sic është dhe diga e Ujmanit. Vucic hynë në territorin e Kosovës në...
Një lajm i mirë për të gjithë banorët e Preshevës ka ardhur nga qeveria e Kosovës e cila unanimisht ka votuar pro investimit me vlerë 112 000 euro në këtë zonë. Kalon projekti i Komunës së Preshevës me vlerë prej...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË