Se ende jemi një shoqëri patriarkale nuk ka nevojë shumë të hulumtohet e të vërrehet! Në Kosovë trashegimia e prindit (nëna s'ka trashegimi se familja e saj e ka "shit" tek burri), merret kryesisht nga djemtë, kurse vajzat lihen anash,...
Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dislokojnë ushtarë të rinj në Kosovë, në pranverë. Ushtarët amerikanë do të vijnë nga Ekipi Luftarak i Brigadës së Dytë i Fort Karsonit. Batalioni i Tretë i Regjimentit të 61’të të Këmbësorisë do të...
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në profilin e tij në facebook, ka publikuar foto me komandantin legjendar Adem Jasharin. Por, me postimin e këtyre fotove, komentuesit kanë shpërthyer me akuza tronditëse për Thaçin. “Tregoj popullit pse nuk ishe ne Prekaz...
Administratorët e pallateve dhe sfida e tyre, sa po i përgjigjen qytetarët kontributit për bashkëjetesën në komunitet? Erindi Bejko: Po përmirësojmë cilësinë e jetës së përbashkët në komunitet Për tu informuar më tepër në lidhje dhe me një nga pikat...
“Ne kemi kontakte dhe kemi biseduar, por deri më tani nuk kemi gjetur ende një gjuhë të përbashkët, nuk kemi gjetur ende atë numrin që na duhet për ta rrëzuar Qeverinë, sepse për 5 vota nuk rrëzohet Qeveria. Ne...
Ndryshe nga babai i kryeministrit Ramush Haradinaj, Ilmiu, i cili pronat familjare ua ka ndarë vetëm djemve, babai i Presidentit të Kosovës, babai i Hashim Thaçit, Haxhiu, ka ndarë pronat proporcionalisht mes djemve dhe vajzave të tij. Këtë gjë e...

Mbi arrestimin e Marko Gjuriqit

Qytetarët e Kosovës, të shqetësuar e të ekzaltuar po ndjekin nëpërmjet mediave ngjarjet e fundit në Mitrovicë. Më të shqetësuarit janë banorët e vetë Mitrovicës, qytetit të ndarë, i cili për dy dekada me radhë mbetet peng i politikave...
Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka marrë vendim që të vazhdohet ndërprerja e mësimit në të gjitha institucionet e arsimit parauniversitar edhe më datë 1 mars 2018 (e enjte) dhe 2 mars 2018 (e premte). Ky vendim...
Acar dhe borë kohë pas kohe deri të enjten, në fundjavë më butë dhe shi. 1.03 – Mot shumë i ftohtë, kryesisht me vranësira. Në mëngjes në ultësira mundësi për mjegull. Pasdite dhe në mbrëmje kohë pas kohe reshje të...
Lajmi për vrasjen e komandantit legjendar, Adem Jashari, ishte raportuar në pothuajse në të gjitha mediat botërore. Ky lajm kishte ngjallur mjaft pikëllim në gjithë shqiptarinë. Përmes lajmeve qendrore të Televizionit të Shqipërisë, moderatori Asllan Bajrami, ishe ai që kishte kumtuar...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË