E shtunë, 23 Janar, 2021

Kosovë

Lajmi fundit nga Kosova/ Albin Kurti heq taksën ndaj Serbisë

Albin Kurti ka vendosur që të heq taksën për mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnia e Hercegovina duke filluar nga data 15 mars. “Nga 15 mars të hiqet tarifa për lëndën e parë që importohet...

Reagoi kur pa një person të rrihte një shitës ambulant, sulmohet fizikisht zv/ministri i Brendshëm

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla është sulmuar fizikisht ditën e sotme Sipas arbëresh.info sulmi ka ndodhur në kafen “Te Qafa” në Prishtinë. Ende nuk dihen rrethanat e skata të ngjarjes,...

Albin Kurti në konferencë: U nënshkruan dy marrëveshje në Bruksel, mund ta ketë kërkuar Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albibn Kurti, doli në një konferencë pasi zbuloi disa dokumente sipas të cilave e akuzon presidentin  Hashim Thaçi se ka shkelur Kushtetutën. Sipas Kurtit, thaçi duhet të shkarkohet, dhe marrëveshja e nënshkruar duhet të shqyrtohet.

U dyshua se kishte koronavirus, rezulton negative pacientja në Kosovë

Një grua që dyshohej se ishte prekur nga virusi COVID-19, ka rezultuar negative pas analizave të kryera. Kështu raporton gazeta Express Dyshimet ishin se një grua e rreth të 30’tave e disa  që u kthye...

Zv/kryeministri i Kosovës goditet me vezë/ “Taksën s’bon me e hek” (Video)

Një incident ka ndodhur në Kosovë, teksa Zëvendëskryeministri, Avdullah Hoti, është gjuajtur me vezë në afërsi të godinës së qeverisë Në videon e publikuar duket  një person që gjuan me vezë ndaj Hotit dhe dëgjohet duke thënë:...

Vjosa Osmani reagon për lajmin e rremë të njohjes së Kosovës nga Xhamajka: Po presim vlerësimin e Ministrisë së Jashtme

Kryetarja e Parlamentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka sqaruar lajmin e rremë që qarkulloi ditën e djeshme në lidhje me njohjen e Kosovës nga Xhamajka. Osmani tha që Xhamajka edhe mund ta ketë njohur Kosovën, por mund të ketë ndërhyrë...

Një tjetër shtet njeh Kosovën, Hashim Thaçi jep lajmin e mirë

Një tjetër shtet ka njohur Republikën e kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur presidenti i Kososvës, Hashim Thaçi në një portim në Twitter. “Xhamajka ka njohur Republikën e Kosovës si shtet sovran dhe të pavarur”, shkruan Thaçi në...

Glauk Konjufca e nis me “dorë të hekurt”, shkarkon nga detyra 14 konsuj të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Glauk Konjufca e ka nisur ashpër detyrën duke ka shkarkuar 14 konsuj  të Kosovës nëpër botë. Ka qenë vetë ministri që e ka bërë të ditur lajmin në një postim në Facebook....

Ushtronte dhunë në familje dhe mbante armë pa leje, arrestohet gruaja në Prishtinë

Një grua e cila dyshohet për dhunë në familje dhe armëmbajtje pa leje është arrestuar nga Policia e Prishtinës. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në lagjen Hajvali të Prishtinës, ku patrulla policor ka ndërhyrë në...

Detaje tronditëse nga tragjedia në Gjilan/ Dëshmitarët thonë se familjarët nuk i vrau Valdetja, vrasjet i kreu i vëllai

Detaje të tjera tronditëse janë zbuluar nga makabra në Gjilan, ku dyshohet se ish-policja Valdete Bllaca vrau katër familjarët e saj dhe më pas veten. Por dëshmitarët deh fqinjët e saj kanë dhënë një version tjetër të ngjarjes. Sipas tyre,...
- Advertisement -

Latest News

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...
- Advertisement -

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...