Prishtinë 18 Korrik 2018 Ngjarjet e pazakonta shëndërrohen në të rëndomta kur ka njerëz të mirë. Dje me 17 Korrik 2018 pas arritjes në Prishtinë në aeroportin Adem Jashari, dhe pas kryerjes së kontrollës së pasaportave Gzim Gjonbalaj sëbashku me motrën...
Komisionari i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos tha gate një conference për mediat se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizim të vizave. Në dokumentin zyrtar që e ka siguruar First Media Network...

Trashëgimia dhe mbeturinat

Shkruan: Gazmend Badivuku Janë shumë faktorë që ndikojnë në zhvillimin e bizneseve në qytetet kosovare, duke fillu nga lokacioni, infrastruktura, parkingu, energjia, deri te ambienti dhe pastërtia. Të gjitha këto kushte paraqesin riskun dhe brengat e bizneseve që janë aktive...
Parkimi I makinës, sidomos në periudhën e festave apo atë të sezonit veror mbetet problematik më vete, por duket se një komunë në Kosovë ka arritur në një zgjidhje fare të thjeshtë. Me anë të një urdhëri, Komuna e Suharekës...
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dhe gruaja e tij Anita kanë vizituar ikonën e muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha e cila u shtrua me urgjencë në spital pas  disa problemeve me shëndetin. Që sipas zyrës së informimit në Qendrës së Klinikës...
Presidenti I Republikës së Kosovës ka  përkujtuar sot masakrën më të madhe në Evropë  pas Luftës së Dytë Botërore, atë të Serbenicës. Zoti Thaçi me anë të një  postimi në  profilin e tij zyrtar në facebook ka thënë se kjo...
Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli ka njoftuar përmes një statusi në rrjetet sociale se, nga kjo e hënë, Kuvendi i Kosovës është bërë anëtar i Asamblesë Parlamentare të Frankofonisë, në mbledhjen që është mbajtur në Kanada. “Kam kënaqësinë e madhe...
E diela është kthyer në një tragjedi rrugore për 5 persona që udhëtonin në rrugën Suharekë – Duhel në Kosovë. Një aktident është shënuar në këtë aks rrugor rreth orës 13: 21 ku për pasoj një autobus me pasagjerë...
Qëndra për hulumtime psiko-sociale dhe mjeksore vazhdon me organizimin e “debat n’shilte”, sot në ambientin e shkollë fillore Qamil Batalli është mbajtur “debat n’shilte”, ku tema e këtij debati ishte: Transmetimi i lajmit tek përsonat me sëmundjen e kancerit!...
Fjalimi i plotë Kryetarit te Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti, në punimet e Këshillit të Internacionales Socialiste që po mbahet në selinë e OKB-së në Gjenevë në datat 26-27 qershor 2018. Në këtë Këshill marrin pjesë parti politike socialdemokrate nga...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË