Edhepse thuhet që ministri që vjen nga PDK në qeverinë e Kosovës Uran Ismaili ka te kryer masterin ne Harvard, dhe thuhet se është i lindur dhe i rritur në Prishtinë, kultura e tij sikurse shihet në transmetimet nga...

Gëzuar Dita e Verës

Nga: Rifat Avdiu Nje Komb nder te tjera njihet per festat e tij. Dita e Veres eshte nje feste me origjine te lashte ne nderim te natyres se bukur shqiptare dhe bimesise qe merr jete ne kete date.. Dita e veres eshte...
Albulena Haxhiu, deputete e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Republikës së Kosovës, ka publikuar në profilin e saj në Facebook një ngarje që duhet të ketë alarm publik. Lexoni mëposhtë shkrimin e deputetes Albulena Haxhiu: Në kohën kur po diskutonim...
Ditët me dëborë kanë marrë fund, si reshjet e shiut janë drejt largimit. Sipas parashikimit të motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, reshjet do të jenë lokale, intensive në zona të vogla. Më poshtë parashikimi...
Qytetet anembanë Kosovës (përpos kryeqytetit) kanë të zhvilluar njëfarë lloj turizmi, ai është turizmi i çertifikatave të lindjes. Banorët e rretheve tjera të Kosovës ju ndodh periodikisht, e shpesh për anëtarë të ndryshëm të familjes, që të vizitojnë komunat prej...
Derisa temperaturat pritet të bien deri në minus 16 gradë, Ministria e Arsimit ka marrë vendim që procesi mësimor të ndërpritet deri të hënën, për shkak të temperaturave të ulëta. Këtë vendim e ka kundërshtuar Sindikata e Bashkuar e...
Zëvendësdrejtori Ekipit Këshillues të NATO-s për Forcën e Sigurisë së Kosovës, koloneli amerikan Todd JACOBUS, përmes një postimi në facebook, ka shkruar për komandantin legjendar Adem Jasharin dhe masakrën ndaj Jasharajve në Prekaz. “Sot është një datë vjetori; 7 mars...
Kryeministri i Republikës, Ramush Haradinaj dhe zv/kryeministri, Behgjet Pacolli, ishin të pranishëm mbrëmë në varrezat e Jasharëve në Prekaz, me rastin e Manifestimit të Epopesë së UÇK-së. Pas përfundimit të “Natës së Zjarreve”, derisa zyrtarët e lartë të shtetit futeshin...
Nga: Esad Gjonbalaj KOMUNITETI SHQIPATRO – AMERKAN TË VOTOJ ME KERKESA TË UNFIKUARA New York 20 Mars 2018 Komuniteti shqiptaro-amerikan gjithnjë më shume po faktorizon vetveten dhe rolin e ti në institucionet e shtet Amerikan. Edhe takimi i mbrëmshëm i komunitetit i...
Pesë deputetët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! Fitore Pacolli, Drita Millaku, Liburn Aliu, Salih Zyba dhe Xhelal Sveçla janë arrestuar në ambientet e Kuvendit të Kosovës. Arrestimi i tyre ka ardhur me urdhër të Kadri Veselit. Arrestimi i deputetëve për të...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË