E mërkurë, 12 Gusht, 2020

Kosovë

S’ka mandatar pa VV-në, profesori Smaka tregon zgjidhjen për formimin e Qeverisë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kandiduar Avdullah Hotin për kryeministër të Kosovës, derisa janë pajtuar për formimin e Qeverisë me AAK-në, Nismën dhe komunitetet. Kjo erdhi pas takimit të mbajtur nga presidenti i Kosovës me përfaqësuesit e partive, për të...

Shkarkohet kryeshefi i Infrakosit, Agron Thaçi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook” ka bërë të ditur se është shkarkuar kryeshefi i Infrakosit, Agron Thaçi, transmeton Republika Online. Postimi i plotë: “Shkarkohet edhe kryeshefi i Infrakosit Agron Thaçi”, ka shkruar Bajqinovci Gjatë...

Çun Lajçi: Ramushit mund t’i shtohen gjynahet pas atij me Çakorrin

Aktori dhe shkrimtari Çun Lajçi, ka kritikuar ish-kryeministrin e vendit Ramush Haradinajn. Ai ka thënë se nuk duhet “zënë për të madhe”, që Haradinaj po shkon në koalicion me Avdullah Hotin e LDK-së. Sipas tij, Haradinaj nuk mund të “fle rehat”...

Daçiq kërkon heqjen e reciprocitetit që të vazhdojë dialogu Beograd – Prishtinë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ka thënë se dialogu Kosovë – Serbi mund të fillojë pasi të largohet masa e reciprocitetit që është...

Armend Muja: Grenell ec

Analisti politik Armend Muja vlerëson se kryeministrin Albin Kurti, e ka rrëzuar nga pushteti Richard Grenell, emisari i posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump. Ai ka kërkuar që Grenell të largohet nga pozita që mbanë. “Ne krejt kete situate, anti-amerikanet me...

Daçiq falënderon Grenellin, kritikon shtetet “pro Kosovë”: Ti kthehemi dialogut sa më shpejtë

Daçiq, në një konferencë LIVE në Këshillin e Sigurisë ka falënderuar të dërguarin e presidentit Amerikan, Donald Trump, Richard Grenell, për ndikimin e tij në kthimin e dialogut, shkruan RepublikaOnline.net. Ai gjithashtu kritikoj BE’në dhe Amerikën që, sipas Daciqit, po...

“Koaliciononi” PANLA i jep Listës Serbe zëvendëskryeministrin, 2 ministri dhe Drejtorin për Komunitete

Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur koalicion me Listën Serbe, për bashkëqeverisje. Partia e drejtuar nga Goran Rakiq me qeverinë e re do të ketë shumë më shumë pushtet. Pos dy ministrive, kjo parti do t’i ketë edhe dy pozita...

Glauk Konjufca në seancën e OKB-së: Ku është Ukshin Hoti?!

Në këto momente është duke u mbajtur seanca e Kosovës në Organizatën Kombeve të Bashkuara (OKB), me c’rast shtetin e Kosovës është duke e prezantuar Ministri i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca. Në këtë seancë ministri Konjufca ka kërkuar nga...

Kurti: Agim Veliu kërkonte destabilizim të veriut me kërkesa qesharake e të pabaza për aksione policore në veri

Kryeministri në detyrë dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ai nuk do të organizojë protesta nga posti i kryeministrit në detyrë. Ai ka thënë se njoftimet në rrjete sociale për protesta nuk janë të iniciuar nga...

Ambasadori Heldt tregon pse Gjermania dhe Franca nuk përkrahën rrëzimin e qeverisë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, në DESK të KTV-së ka thënë se të kesh një krizë institucionale në kohë pandemie “nuk është e dobishme”. Ai e ka thënë këtë gjë teksa iu është përgjigjur pyetjeve rreth demarshit të...
- Advertisement -

Latest News

U tha se po bëhej ndërtim pa leje në plazh, gazetari publikon Fake News: “Verifikoni lajmet që publikoni!”

Ditën e sotme në media qarkulloi një lajm se një ndërtim pa leje po ngrihej në një nga plazhet...
- Advertisement -

Zgjedhjet e 2021-shit/ Erion Veliaj, ai që ka në dorë betejën e PS-së

Nga Roland Qafoku Në fushatën e vitit 2021 epiqendra do të jetë kryeqyteti, jo vetëm nga numri i lartë i deputetëve që nxjerr, 35 të...

Del para Gjykatës 44 vjeçari që therri nënën e tij: Nuk pendohem, më bëri magji!

Është vendosur nga Gjykata masa e arrestit ndaj 44-vjeçarit Olsi Çekiçi, i cili theri nënën e tij 70-vjeçare. Katër ditë pas ngjarjes makabër, 44-vjeçari ëshë...

LAJMI I FUNDIT/ Ulen shifrat e humbjeve nga Covid në Shqipëri, por…

Në 24 orët e fundit në vend, u shënua 1 viktimë si pasojë e Covid-19. Ndërkohë, u realizuar 506 teste, dhe u konfuirmuan 125...

Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në ShBA organizon Tubim Virtual me Albin Kurtin, para Zgjedhjeve të parakohshme të Vitit 2020

Të dielën, me 9 Gusht 2020, Lëvizja VETËVENDOSJE – Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin...