E martë, 19 Janar, 2021

Info

Drejtoresha e DPPGJ në terren me punëtorët e qytetit:  Po i dhurojmë ngjyra Tiranës

Nga Marjon Gorica Qyteti si gjithnjë kurohet me kujdes në shumë aspekte të ndryshme, kjo në varësi dhe të drejtorive specifike në varësi të Bashkisë Tiranë. Një ndër to, është dhe Drejtoria e Përgjithshme e Pastrimit dhe Gjelbërimit . Në një...

Serologjiku dhe testi RT-PCR, ku po gabojnë shqiptarët? Zgjedhin më të lirën…

Marjon Gorica-Ky është një shkrim i referuar nga specialistë të fushës. Në një kohë kur është rritur numri i testimeve në lidhje me pandeminë Covid19, shumica e qytetarëve zgjedhin rrugë ‘alternative’ sipas tyre për të zbuluar nëse janë të prekur...

Konsulli i Izraelit Xhillari: Lufta kundër urrejtes dhe diskriminimit është një mision i përbashkët!

Konsulli i Nderit i Izraelit në Shqipëri Rodolf Xhillari ka reaguar me anë të një postimi në Facebook në lidhje me Forumin Ballkanik Kundër Anti-Semitizmit , ku ka pjesëmarrës të lartë të shtetit shqiptar, drejtues të Parlamentit Europian, përfaqësues...

Nisja e vitit të ri akademik, FGJH mbyll mësimin në auditore

Më datë 2 nëntor pritet të nis viti i ri akademik. Një vit ndryshe nga ato të mëparshmet pasi studentët duhet të përballen me masa të rrepta kundër Covid19. Por vetëm pak ditë para, universitetet kanë shpallur njoftimet e tyre...

A do të mbyllen shkollat? Ja çfarë thotë  M.SH

Është përfolur shumë për mbylljen e shkollave, si shkak i pandemisë Covid19. Kjo referuar dhe numrit të shumtë të rasteve ditët e fundit. Por a do të ketë një mbyllje të shkollave? Nga një lajm i publikuar në portalin Tiranapost, thuhet...

Luftë doni, luftë do të ketë! Paralajmërimi i Astrit Patozit për Bashën

Astrit Patozi, kryetari i Bindjes Demokratike, me anë të një statusi në rrjetet sociale është shprehur se Lulzim Basha ka nisur fuqishëm betejën për të rrëzuar vetë atë, Topallin dhe Murrizin. Në lidhje me këtë gjë, Patozi i referohet publikimit...

‘Të fortët’ e mos përdorimit të maskave!

Nga Marjon Gorica Një gjuhë e madhe urrejtje qarkullon nëpër rrjetet sociale, si të jetë kjo një ngjarje në dëm të Shqipërisë dhe shqiptarëve.Po e tillë është! E tillë është gjuha  që po përdor një pakicë e shoqërisë sonë, e cila...

Të shtëna me armë në Gjirokastër, policia shpall në kërkim dy persona

Një ngjarje me të shtëna arme është shënuar mbrëmjen e djeshme në qytetin e Gjirokastrës. Bëhet fjalë për një debat ndërmjet dy personave të cilët kanë qëlluar ndaj automjetit të një shtetasi 35 vjecar me iniciale K.B. Në vendngjarje kanë shkuar...

Konviktet me masa anticovid, drejtoresha Zhanina Dapi shpjegon se si funksionojnë

Në një kronikë të publikuar nga Agjencia Telegrafike Shqiptare në lidhje me masat anticovid në institucionet publike, konkretisht rezidencat studentore, është vënë në dukje mënyra se si veprohet në këto mjedise. Referuar protokollit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë për...

Mbyllja e sheshit ‘Shqiponja’, nëndrejtori i ARRSH, Koka: Do punohet  24 orë pa ndalim

I ftuar në Vizion Plus nëndrejtori i ARRSH Erion Koka ka folur në lidhje me menaxhimin e situatës në sheshin ‘Shqiponja’ i cili do të mbyllet nga kjo e hënë për 4 muaj. Ai theksoi se është përcaktuar që të...
- Advertisement -

Latest News

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në...
- Advertisement -

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...

GUXO, OJ SHQIPONJË VJOSA OSMANI!

Shkruan: Refiqe R. Hamiti Vjosa Osmani sot në Kosovë nuk është guxim ,nuk është diçka që ishte e guxuar apo që tashmë është e guxuar. Vjosa...