E shtunë, 23 Janar, 2021

Info

“Kosova i plotëson kriteret për liberalizimin e vizave”

Dimitris Avramopoulos, Komisioneri Evropian për Migracionin, Çështjet e Brendshme dhe Shtetësinë, ka thënë se Kosova ka arritur progres dhe kriteret për liberalizim vizash janë plotësuar.“Një kapitull i rëndësishëm në historinë tonë të përbashkët: Kosova i plotëson kriteret për liberalizim...

VIDEO/ Pandeli Majko nuk mund të jetë më ministër, Mimi Kodheli e thotë publikisht

Parditen e sotme në Komisioni për Punët e Jashtme raportonte Ministri për Diasporën Pandeli Majko. Majko e ka vënë theksin e diskursit të tij në rëndësinë e votës për emigrantët dhe nga ana tjetër ka nxitur komisionin të përshpejtojë procesin...

Presidentja e Kroacisë vizitë në Tiranë, axhenda nis me takimin në Presidencë

Presidentja e Republikës së Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, ka nisur vizitën zyrtare në Tiranë ku është pritur me një ceremoni shtetërore në Presidencë nga Ilir Meta. Pas takimit të dy Presidentët do të zhvillojnë një konference te përbashkët për shtyp në...

Gjen çantën me mijëra dollarë dhe ia kthen pronarit

Prishtinë 18 Korrik 2018 Ngjarjet e pazakonta shëndërrohen në të rëndomta kur ka njerëz të mirë. Dje me 17 Korrik 2018 pas arritjes në Prishtinë në aeroportin Adem Jashari, dhe pas kryerjes së kontrollës së pasaportave Gzim Gjonbalaj sëbashku me motrën...

Kaosi ynë, administrata jonë

Nga Ben Andoni Sa herë flitet për proceset integruese të Shqipërisë, menjëherë të përballen nga politikanët kate sloganesh suksesi dhe kërkesash të BE-së. Korrupsion, krimi, informalitet, klima e biznesit etj., mes tyre janë nga më të njohurat. Më pas vijojnë...

PD nuk ndalet apelon sërish për vendimin e Presidentit: Mos dekreto ligjin

Nga selia e Partisë Demokratike paraditen e sotme ka ardhur deklarata e radhës për apelim ndaj Presidentit Ilir Meta. Çështja  më e përfolur me momentit është prishja e TK. Partia Demokratike ka mëse 2 muaj që kundërshton hapur projekligjin e...

Ivan Perisic ka vrapuar më shumë se të gjithë në Botëror

Ivan Perisic ka bërë një Botëror të paharruar me Kroacinë, duke e nxjerrë shpeshherë kombëtaren nga vështirësitë. Për ta bërë diçka të tillë duhet të vraposh shumë dhe pikërisht kjo është pika e fortë e 29-vjeçarit që ka bërë për...

Teatri Kombëtarë/ Veliaj optimist për firmën e Metës: Dashuria dhe qetësia do të triumfojë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj shpreh bindjen se do gjendet vullneti për ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar. Ai shprehu besim te presidenti Meta se do ta dekretojë ligjin. Duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve lidhur me debatin...

Liberalizimi i vizave, Avramopoulos: Kosova ka plotësuar kriteret

Komisionari i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos tha gate një conference për mediat se Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizim të vizave. Në dokumentin zyrtar që e ka siguruar First Media Network...

INTERVISTA/ Shota Haklaj tregon publikisht: Ja cilat janë vrasjet e Sali Berishës

Zylfije Haklaj motra e Shkëlqim, Halil, Ylli dhe Fatmir Haklajt të vrarë në Tropojë thyen heshtjen duke dhënë një intervistë ekskluzive për “Shqiptarja.com”. Një rrëfim i dorës së parë nga një dëshmitare e rëndësishme e ngjarjeve të pas viteve në...
- Advertisement -

Latest News

Sondazhi i GADC: 78.8% e vajzave dhe grave të larguara nga puna në fasoneri pa asnjë ndihmë ekonomike

Ditën e djeshme është mbajtur tryeza e diskutimit mbi të drejtat e punës së grave dhe vajzave në industrinë...
- Advertisement -

Përse shpikësi i viagrës, Ferid Murati, është bërë anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë? Përgjigja epike e Skënder Gjinushit

Ferdi Murati është një shqiptaro-amerikan nga më të njohurit nëbotë. Ai është fitues i çmimit Nobel në Mjekësi në vitin 1998 për shpikjen e...

MËRGATË, A I KENI GADIT ZARFAT!?

Shkruan:Refiqe R. Hamiti Shoqja ime Arife Sheholli sot më tha se janë "çart shqiptart në Amerikë"! Aq shumë janë mobilizue djemt e vajzat tona atje, sa...

20 vite që përmbytej, ‘Shaban Bardhoshi’ rruga e Kombinatit merr zgjidhje. Investimi e kthen në normalitet

Nga Marjon Gorica ‘Shaban Bardhoshi’ deri pak kohë më parë ishte një nga rrugët më problematike të Tiranës, ku përgjatë së cilës ndodhet një kanal...

SHKËMBIMI I TERITOREVE DHE LUGINA E PRESHEVËS

Almin Shaqiri, Msc Integrime Evropiane, ligjerues në kolegjin Universum Prishtinë Abstrakt Në tryezën e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ështëpërjashtuar as korigjimi i kufijve aktual,...