E shtunë, 19 Shtator, 2020

Info

KËMBANAT PO BIEN PËR ATA QË KANË VESH

Shkruan: Faruk Mujka, Nënkryetar i Mitrovicës Mbramë për të tretën herë brenda vitit është sulmuar Qendra e Mjekësisë Familiare në Kodrën e Minatorëve dhe ka pasur tentim zjarrvënjeje. E njëjta është tentuar edhe me shkollën (fatkeqësisht kontejner) pranë QMF-së. Sa...

Shkaktarët e mjerimit të shfrenuar në luks

Në Kosovë papunësia kalon shifrën prej 30%, ndërkohë më shumë se 17% e qytetarëve e kalojnë ditën me më pak se 2 euro në ditë. Në anën tjetër kemi jetën luksoze të qeveritarëve që nuk ia dijnë fundin pasurisë...

Këmbët e ministrit Uran Ismaili në gojën e Ramush Haradinaj!

Edhepse thuhet që ministri që vjen nga PDK në qeverinë e Kosovës Uran Ismaili ka te kryer masterin ne Harvard, dhe thuhet se është i lindur dhe i rritur në Prishtinë, kultura e tij sikurse shihet në transmetimet nga...

Boiken Abazi: GDP nuk do demokracinë por koniunkturën për pushtet në kurriz të Demarkacionit

GDP nuk do demokracine por koniunkturen per pushtet ne kurriz te Demarkacionit, deklaron Boiken Abazi i Vetevendosjes. Tekstine plote të publikuar në Facebook e gjeni mëposhtë: Shpresa e madhe e të ikurve (GDP + Shpend), edhe nëse nuk e votojnë...

Mbi Ligjin për Përdorimin e Gjuhëve në Maqedoni

Lëvizja VETËVENDOSJE! përshëndet votimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve në Maqedoni, i cili edhe pse nuk është zyrtarizim i gjuhës shqipe në Maqedoni, është një përparim sa i përket të drejtave të shqiptarëve. Ky ligj megjithatë ende e trajton...

Mbi ikjet e fundit që paskan qenë edhe të parat

Sot morëm vesh nga mediat se 13 deputetë janë larguar prej grupit parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, subjektit tonë të cilit vota popullore i mundësoi përfaqësimin me 32 deputetë. Dymbëdhjetë prej të larguarve kanë krijuar një grup më vete në...

Gëzuar Dita e Verës

Nga: Rifat Avdiu Nje Komb nder te tjera njihet per festat e tij. Dita e Veres eshte nje feste me origjine te lashte ne nderim te natyres se bukur shqiptare dhe bimesise qe merr jete ne kete date.. Dita e veres eshte...

Ismaili humb kontrollin, nuk lë aktivistë pa fyer në Facebook

Deputeti kontravers I Kuvendit të Kosovës, Fisnik Ismaili, së fundmi ka akuzuar aktivistët e VV-së së ishin ata që kanë hedhur mollotov në drejtim të policisë së Kosovë, madje në mënyrë të organizuar sipas Ismailit. Por ajo që bie më...

Në përvjetorin e 37 të demonstratave të pranverës ’81

Shkruan: Albin Kurti Në 11 marsin e vitit 1981 studentët shqiptarë të Universitetit të Prishtinës organizuan një demonstratë masive, si përgjigje kundër dhunës që u përdor për të shtypur protestat spontane të studentëve, ku ata kërkonin trajtim dinjitoz dhe ushqim,...

Shënimi i kufirit me Malin e Zi – Korrektimi para ratifikimit

Sot, Lëvizja VETËVENDOSJE! mbajti tryezën me titull: Shënimi i kufirit me Malin e Zi - Korrektimi para ratifikimit” për të diskutuar edhe njëherë mbi argumentet dhe veprimet që duhet të ndërmerren nga institucionet e Kosovës para se marrëveshja të...
- Advertisement -

Latest News

Ndahet nga jeta Sabit Brokaj, zv.ministri Koçi: Mentor i së majtës shqiptare, do na mungosh!

Me lajmin e ndarjes nga jeta të doktor Sabit Brokaj, nuk kanë munguar as komentet e miqëve dhe dashamirësve...
- Advertisement -

KLSH-ja nuk do të jetë vetëm, institucion i zhurmës mediatike

Nga Fejzo Subashi Ende në fillesat e tij, si kreu i KLSH-së, Prof .Arben Shehu, po tregon qartë se ka tjetër vizion, strategji në menaxhimin dhe...

Nis shpërndarja e kartës së studentit dhe në konvikte, RSU2: Një mjet i domosdoshëm për çdo student!

Që prej ditës së mërkurë ka nisur shpërndarja e kartës së studentit dhe në Rezidencën Studentore Universitare Nr.2. Një nisëm kjo e Agjencisë së Rinisë...

E TASH KUSH ME I RA MURIT ME KOKË? ALBIN KURTI, ISH -UÇK-istat APO LDK!?

Shkruan : Refiqe R. Hamiti Emri shqiptar dhe Kosovë po "vdes",në gjumë. Ose,ose ta quajmë Kosovën si "borëbardha" ,deri sa të vijë princi ta puth...

Shqipëri-Lituani, publikohet formacioni i Kombëtares

Në prag të ndeshjes me Lituaninë, është publikuar formacioni i Kombëtares. Tekniku italian nuk ka bërë tre ndryshime nga sfida në transfertë ndaj Bjellorusisë,...