Shpallje
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Korrik 2018 Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933, në faqen n°3, shkrimin e gazetarit të Daily Mail në Beograd, në lidhje me ultimatumin e Benito Musolinit (Duçes) drejtuar...

“Fundosja”

Befas ka dy mendime mbi atë nëse duhet shpëtuar njerëzit që janë në rrezik për jetën apo t’i lëmë të vdesin. Ky është hapi i parë drejt barbarisë. Nga Wolfgang Luef/ E marrë me mend se jetoj në një shtëpi me...
Paraditen e sotme është zhvilluar senaca parlamentare e radhës në Kuvendin e Shqipërisë. Mësohet se ditën e premte Opozita ka dërguar një kërkesë në sekretariatin e Kuvendit për anullimin e ligjit të teatrit. Ruçi nuk e ka marrë kërkesën në shqyrtim...
Në një deklaratë për mediat deputeti i Nasip Naço nga selia e partisë Lëvizje Socialiste për Integrim ka shpjeguar përse Grupi Parlamentar që ai pëfaqëson nuk do ta votoi ligjin për magjistraturën. Sipas Naços ligji nuk do të votohet për...
Një vit kaloi nga fillimi i mandatit të dytë të kryeministrit Edi Rama. Kur shikon masën e reve të zeza që po i grumbullohen mbi kokë si para një shtrëngate, pyetja shtrohet a do të rezistojë edhe tre vjet...
Mësohet se mbrëmjen e sotme në përurimin e fitores së Presidentit të Turqisë Tahip Erdogan do të marrë pjesë edhe Kryeministri Edi Rama. Miqësia e dalluar mes shqiptarëve dhe turqve do të ketë vendin e saj dhe në ceremoninë e...
Pas bojkotimit të Opozitës në senacën e paradites së sotme ka ardhur dhe reagimi i menjëhershëm i Kreut të Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla. Balla pas prononcimit të Opozitës që refuzonte të merrte pjesë në votimin për Shkollën e...
Ndërtohet qendër e re shëndetësore në Maminas, një model i qendrave të kujdesit parësor, nga infrastruktura dhe shërbimi që ofron. “Është ndër qendrat më të mira të shërbimit Parësor dhe është një shembull I mirë se si bashkëpunimi I Ministrisë...
Ditën e djeshme në faqen e Kryeministrit Edi Rama është parë të shfaqet në mbrëmje emisioni i Top Channel “Exclusive”. Emisioni në përmbajtjen e tij kishte një zhvillim kronologjik të gjithë betejave të ndodhura për sheshin Skëndërbej që nga fillimi...
Paraditen e sotme u zhvilluan punimet e senacës parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë. Në rendin e ditës ishte për diskutim projekt-ligji për votimin e Shkollës së Magjistraturës. Ligji duhet të votohet me shumicë të plotë 3/4 , mbi 84 vota. Prezentë në...