Nga: Hasan Hasanramaj Publicisti, gazetari, analisti politik dhe recepsionisti i disa botimeve dhe autori i shumë botimeve publicistike Skënder Mulliqi para lexuesve vjen  me një libër të ri me titullin “Kronikë e kohës së Lirisë” e cila është një përmbledhje...
@FMN (FIRST MEDIA NETWORK)
Nga: Sotir Athanasi Unë u befasova. S’e di se si do të kishit reaguar ju përpara këtij sinqeriteti fëmijëror. Ajo akuzonte. Dhe e bënte këtë me pafajësinë e moshës. Se kjo vogëlushe, padashur, kishte bërë prokuroren. Mua më duhej që...
Nga Xhevahir Cirongu Me poetin Mehmet Rrema jam ‘’takuar‘’me vargjet e tija poetike nëpërmjet rrjeteve sociale, por edhe në shtypin e shkruar. Duke lexuar vargjet e poezive të cilat i ngjajnë luleve të malit, ato na përcjellin atë aromë poleni...
Sylejman Pireva

Mos më besoni!

Po, vërtet ju kam gënjyer Tok me mua dhe disa shokë… S’kam marrë pjesë Në asnjë luftë S’ma ka mbajtur për këtë tokë! Mos i besoni fotografisë Qindpërqind është e trilluar!... Nuk di as vetë Pse jam në listë Për besë rrejshëm kanë dëshmuar!... Lirisht fshinie emrin tim Nuk jam...

Bukuroshja ime

Bukuroshja që më lindi në vjeshtën e tretë, pasi më ushqeu me gjakun e bardhë të gjirit, më dha edhe bardhësinë e shpirtit të vet dhe më ruajti si dritën e bardhë të syrit.   Nëna më mbajti plot dy vjet në sisë, të ma...

Maskarenjtë

Biçim njeriu, e maskarenj Mëkat si i duron kjo tokë S’të lënë të qetë Me brengat tua Kot së koti të bienë mbi kokë… Kurrë tamam s’u mjafton vetja Dhe kur askush s’u ka faj Kërkojnë bela Kompleks e kanë Se ku përfundojnë pastaj… Shohin ëndërra me sy hapur Djallin...
Sipas një studimi në revistën “Current Biology”, mënyra se si truri juaj i përpunon imazhet, tregon shumë për inteligjencën tuaj. Njerëzit me një IQ më të lartë priren të përqëndrohen në detajet e rëndësishme teksa shohin një imazh. Fotogrfai më poshtë...
Fjala eshte për një artist të ri, i cili me punën që bën, si vizatues në trendin hiper-realism, mahnit me ato se qfarë sjell për të gjithë adhuruesit e kësaj dege të artit. Vërtetë fjala është për një artist,...
Nga: Ismet Azizi Të premten më 15 prill 2016, në ora 19.00, në Qendrën për Kulturë në Rozhajë, promovohet  në boshnjakisht  libri i autorët Ali Daci  “Shtigjet e përgjakura” . Me këtë rast për librin e botuar në gjuhën boshnjake  do...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË