Shpallje
Nuk je arkitekt i mirë nëse vetëm në "ndonjë fushë" je i "mirë". Arkitekt të mirë të bon aftësia me krijue ekipin adekuat për projekt të caktuar. Bile, sa ma të llojllojshme që i ke pasë natyrat e punës je shum...
“Novelat grafike shqiptare” është tema këtIJ vitI të festivalit të 12”të ndërkombëtar të stripit dhe karikaturës që organizohet nga ana e shoqatës të strip artistëve “Xhennetcomics”,ky festival do të begaton kulturën dhe historinë nga legjendat shqiptare me punimet e...
Në folenë e shelgut, sodita një zog lakuriq, kur sapo nxori sqepin nga guacka e një veze. Fantazia analogjike në folenë e trurit tim, nxori sqepin nga lëvozhga jetësore e njerëzve, Ashtu fëmijët tanë, sapo u dalin flatrat, braktisin foletë për fluturime emigrimi, kthehen veç për varrimin e nënave dhe etërve, pasi i...

Dhembja e pafund

RRËFIMI I PARË Mos u merzitë, mos u merzitë- askush nuk dëshiron t`i kuptojë të dhënat! Ti, i thua e ata, të tjerat i gjëjnë për të mbluar faktet... E të them edhe njëherë që të mos merzitesh me çfaqjen e fatkeqësisë rreth teje- qindra forma i gjejnë për të mbuluar të vërtetën!... Paçin...
Aurenc Bebja, Francë – 25 Maj 2016 Ndër analizat e ndryshme historike, gjeografike, politike, fetare në librin e tij prej 550 faqes, ai i ka dedikuar një kapitull të posaçëm traditave dhe zakoneve shqiptare në veri. Zoti Hecquard ka arritur...
“Ditarët e Mjegullës”, një metaforë e cila në profecinë e sajë, paralajmëron që në krye të librit për ngulmimet e poetit Agim Bajrami në imazherinë e shoqërisë e të hapë rrugëkalimet drejt një prosperiteti të dëshirueshëm, nën një dramacitet...

Sytë e grave

Kur sheh gruan e panjohur në sy, të soditësh nurin që të befason, ajo s’i drejton fare sytë mbi ty, të shpërfill, thuajse nuk ekziston.   Se sytë s’i ka thjesht për të shikuar, si pëllumbat lëshuar nga foletë, po dyer zemre, qerpikësh fiksuar, ku hyn veç...
Vullnet Mato

Dilema e Oltës

Ka dhe vajza të reja që s’kanë aspak frikë e druajtje nga afërsia me meshkuj të panjohur. Ato sillen edhe me persona të huaj, siç mund të lozin e gazmojnë me një qengj të butë. E tillë ishte dhe...
Arjona Berisha

Vetëm ne qoftë se

Shkruan: Arjona Berisha Sa ftohtë është jashtë , herë pas here mendoj se jam mbyllur serish ne zemrën time , ashtu sikur me duket qe po e përjetoj përsëri atë tmerr shpirtëror por kjo drita e brisht e diellit sikurse...

Përcjellni GazetaOra.com

416,763FansaPëlqeje
3,351NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË