video

“Lufta mbaroi”

Filmi "Lufta mbaroi", një realizim nga regjisor, producentë dhe skenarist maqedonas ku luajnë kryesisht aktorë shqiptarë, po merr pjesë në një festival të Zvicrës dhe autorët e tij shpresojnë se do të mund të paraqiten me këtë film edhe...
Ariana Ademaj, praktikante OJQ THY Në edicionin #26 të BarCamp Prizren u fol për trashëgiminë kulturore në Prizren dhe ngjarjet e fundit. E veçantë e këtij edicioni ishte ora e vonë e nisjes së tij, pas iftarit në respekt të...
Kur e mora këtë përmbledhje, pas sa e sa vitesh, që ta redaktoj, më doli një punë e madhe, edhe pse isha në kulmin e punëve të mia të esencës mbarëshqiptare. Kaloi një kohë e gjatë e redaktimit të...

Bukuroshja ime

Bukuroshja që më lindi në vjeshtën e tretë, pasi më ushqeu me gjakun e bardhë të gjirit, më dha edhe bardhësinë e shpirtit të vet dhe më ruajti si dritën e bardhë të syrit.   Nëna më mbajti plot dy vjet në sisë, të ma...
Vullnet Mato

Burri i pesë grave

Don Jovani ishte një shofer shtatshkurtër nga Palasa e Himarës. Epiteti Don Jovani, që i kam përngjitur emrit të këtij njeriu, përputhet tërësisht, jo vetëm me karakterin e tij tejet feminist, por edhe me tingëllimin fonetik të Don Zhuanit,...

Lalburitja e tavanit

Më çuan vullnetar në hidrocentral, megjithëse tri pëllëmbë shtati. Shtyja karrocën, sa të bëhej mal, diga e liqenit mbi lumin e Matit. Quhesha vullnetar, ndonëse i detyruar, qafën të lidhur me shall të kuq. U sfilita mes “revolucionarësh”rrethuar, në brigadën pararojë me barinj e bujq. Gjashtë muaj...
Lura Xhelili

Pushtim

S'ka erë ma t'kandshme se kjo që mbulon jetët e secilit e mandej zhduket si mos me qenë asnjëherë, e t'i bahesh që se sheh se i tillë është dielli që vret bebëzat e syrit , e ti s'je...
Foto 1 Shkruan: Prof. Jusuf Jusufi Münster,Gjermani 06.06.2016 Mbrëmje letrare në Münster, 4 Qershor 2016 ora 19, ditë me diell, qielli i kaltërt i jepte nji kuptim më tepër këtij evenimenti. Në sallën e mbushur përplot hyri me përshëndetje të ngrohtë, njeriu që...
Nga Fatmir Minguli Kur merr në dorë librin e Skënder Kapitit, “NJERIU FILOZOF, ETIK E POLITIK & MORALMATERIALIZMI” duke e lexuar, të lindin mendime nga më të ndryshmet. Tema e veçantë, e patrajtuar ndonjëherë në këtë formë, të tërheq me...
Ideatori i Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu përmes një njoftimi në rrjetin social facebook ka njoftuar opinionin për botimin e librit “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. “Platforma për Shqipëri të Bashkuar” me autor Tahir Veliu, përmban në...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË