Faton Mehmeti

Duhet ndalur Serbia

Ditëve të fundit në Kosovë kanë qëndruar kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç dhe zëvendësi i tij, njëkohësisht ministri i jashtëm, Ivica Daçiç. Megjithëkëtë, të dytë kanë dhënë deklarata të fuqishme, së pari me Vuçiqin, i cili tha se Trepça është...
Disa herë kam shkruar për domosdon e hapjës së dosjeve.Situata politike në Kosovë, zënkat e ndërsjella të shumë njerëzve të cilët gjinden në institucione të shtetit, po e theksojnë nevojën e hapjës së dosjeve. Këto zënka të filluara më...
Kosovës i lëkundet imazhi në botën demokratike, në saje të shumë dukurive negative në shoqëri. Asaj i lëkundet imazhi edhe në saje të keq menazhmit që i bënë qeveria e Kosovës institucioneve të Kosovës. Asaj i lëkundet imazhi edhe...
Kavani, autori i dy golave në ndeshjen me Potugalinë, pësoi një dëmtim i cili e pengoi të vazhdonte lojën. Pas përfundimit të ndeshjes futbollisti i Uruguait deklaroi se ishte një dhimbje normale. Të premten Uruguai do të përballet me...
Faton Mehmeti

Korrupsioni endemik

Për institucionet e vendit raporti është këmban alarmi, dhe zgjim nga litargji e mos ndëshkushmerisë së korrupsionit, respektim të të drejtave të njeriut , si dhe hapjen e vendeve të reja të punës, si parakusht për mirëqenie të qytetarëve...
Arta Elezi është fytyra më e re e serialit që ka arritur të kthehet në një nga më të shikuarit në trojet shqiptare, shkruan GazetaPrishtina Simpatke, joshëse dhe shumë e dashur për publikun shqiptar aktorja Arta Elezi duke se ka...
Çdo anëtar i një parlamenti e di se vota e tij nuk është vendimtare,prandaj ai nuk do të kërkonte raporte relevante,në mënyrë të veçantë se sa përputhet propozimi i bërë me ligjet në fuqi.Në raport më këtë,të gjithë do...
Faton Mehmeti

Gjykata Speciale tërmet PDK-së

Para një viti u miratua nga Parlamenti i Kosovës, Ligji prej 50 faqesh mbi Dhomat Speciale dhe Zyrën e Prokurorisë së Specializuar. Pas muajsh të tërë debatesh, protestash në rrugë, spekulime nëpër media dhe vonesa të shkaktuara nga opozita...
Si askund në botë, zë më i fuqishëm se i qeveritarëve vendor, është ai zyrtarëve (ambasadorëve) ndërkombëtar. Ata pra, ndërkombëtarët e instaluar në Kosovë i përcaktojnë të gjitha, si; kahet e zhvillimit politik, lidhjet dhe prishjet e koalicioneve paszgjedhore,...
Një aksident trafiku ka ndodhur në mbrëmjen e së hënës në zonën e Drenasit, ku të lënduar kanë mbetur 5 persona të moshës së re. Klankosova.tv merr vesh se katër nga pesë të aksidentuarit, janë nxënës, ndërsa janë goditur nga...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË