Blog

Kosova po bëhet synet…

LDK-ja do të duhej që me “aferën pronto”, ta zhbëjë koalicionin qeverisës dhe menjëherë ta qoi vendin në zgjedhje të reja sepse më këtë...

Rrenat e pushtetarëve si mjet i propagandës?!

Thuhet së ata që flasin shumë edhe rrejnë shumë. Propaganduesit e rrenës e përseritin aq shumë ate, sa njerëzve as që iu bie ndërmend...

Kushtet e turpshme të BE-së, në këmbim të liberalizimit të vizave!

Formimi i asociacionit të komunave serbe në Kosovë është një mini-shtet në territorin e Kosovës. Në bisedimet me Beogradin, pala kosovare u tregua totalisht...

Katarza sado-mazohiste e RDK-së

               Ndjej obligim njerëzor, moral dhe kombëtar t’i them ca fjalë rreth përçarjeve në Rilindjen Demokratike Kombëtare, për faktin se isha ndër të parët...

Priftërinjtë dhe Hoxhallarët

Edhe njeriu ndjenë mërzinë. Mendohet se Zoti tejkaloj kufirin, shpiku edhe kafshët, u gabua sepse instaloj një çikë pushtet te njeriu, dhe njeriu filloj...

Mesazhi i një gazetari për pronarët e mediave: Jepini gazetarëve atë...

Shkruan: Marjon Gorica Më dhemb në shpirt kur shoh punonjës të medias që nuk marrin pagat, nuk paguhen sa meritojnë, e më dhemb akoma më...

Letërkëmbim i vitit 1461 mes Sulltan Mehmetit dhe Gjergj Kastriotit

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Aurenc Bebja, Francë – 14 Gusht 2016 Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin « Histoire de Scanderbeg...

Farsa e majmunit dhe zakoni i katundarit

Shkruan: Bekim Mehmeti Në këtë botë nuk janë vetëm njerëzit ata dhe të vetmit ata, që duhet grabitur gjithçka dhe çka munden... Mes grabitjes dhe...

Liberalizimi i vizave, të rinjët dhe klasa jonë politike

Dy ngjarje të mëdha gjatë kësaj jave ndodhën  për Kosovën .Së pari,  pranimi  i  vendit tonë   në UEFA, dhe Udhërrefyesi për Liberalizimin e Vizave....

Kosova është robëruar në brendinë e konstruktit politik dhe ideologjik, si...

Me këtë strukturë pushtetare Kosova do të plaçkitet deri në themel.Po e plaçkitin grupe profiterësh të cilët i ka ba bashkë interesi , e...

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË