Shpallje

Blog

A janë partitë kryesore politike në Kosovë të tipit klientelist?!

Shtetet e dala nga ish- Jugosllavia , shumë ngadalë po reformohen në rrugëtimin e tyre  kah sistemi bashkëkohor kapitalist.Sllovenia dhe Kroacia  kan pasur reformim...

Ne nuk e duam ndryshimin!

Për t'i analizuar shqiptarët, nevojitet një studim i thellë. Shqiptarët në përgjithësi janë një popull i çuditshëm dhe tragjikomik. Shqiptarit nuk i zihet besë...

572 vite besëlidhje dhe besëprerje!

Shqiptarët sot gjenden në një zhgënjim total, në një mjerim makabër, në një poshtrim përtej ç'njerëzores, nga një frustrim i dijeve dhe ideve që...

Ngatërrimi i filozofive politike!

Mirëpo politka i ka specifikat e veqanta nga të gjitha profesionet e tjera. Për të qenë i suksesshëm në politikë duhet plotësuar disa kritere...

Ata, këta dhe ne

T’u thuash cuba, s’janë. As azganë nuk mund të thuhet se janë edhe pse shpesh tentojnë të shpërfaqen si të tillë. Ata janë diçka...

Deri kur do ta kaleron LDK-në diktatori Isa Mustafa?

LDK-ja pas vdekjës së Rugovës, dhe pas mbledhjës së gjashtë famoze në vitin 2006, mori tatpjetën e saj të madhe politke. LDK u nda...

Hashim Thaçi dhe të “vegjëlit” e LDK-së?!

Dita e 26 shkurtit 2016 ku  në gjendje të shtetrrethimit u zgjodh   presidenti  i Kosovës,  do të hynë në histori si ditë e zymtë...

A është ky fundi i LDK-së?

LDK-ja pas zgjedhjeve të fundit lidhi koalicion me PDK-në duke u thirrur në emer te shtetit, të ecjes se saj por për të ushqyer...

Pazar krimesh

1. Nuk është e vështirë të gjejmë se pse kemi një sasi të konsiderueshme të të aderuarve në ideologjinë e pushtetit, ideologji e cila nuk...

PDK e Thaçit do të synon edhe postin e ekzekutivit

Zgjedhja e presidentit të ri të Kosovës, ngjalli reagime të ndryshme të opinionistëve , njerëve te politikës dhe njerëzve  të kategorive të ndryshme shoqërore....

Përcjellni GazetaOra.com

416,620FansaPëlqeje
3,348NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË