Shpallje

Blog

‘Urrejtja e pakushtëzuar’ e gruas!

Sa e sa dajakun e hanë gratë shqiptare, nuk din goja me kallxu. Përveç keqardhje, e ndjej edhe njëfarë neverie të madhe ndaj grave që...

Karrigeja

Në ato kolltuqe, vendosej fati i popujve dhe njerëzve gjatë historisë se njerëzimit. Kryesisht mbi karrige uleshin njerëz të fuqishëm, njerëz në duart e...

A jemi diçka në rrezik, a çka është puna që po...

Në sheshe, gjithë ditën enden e shetisin gjinja, nuk ke ku e qet gjilpanën. Në anën tjetër, qindra policë qëndrojnë tok bashkë, të ndarë në...

A janë qytetarët të obliguar të paraqesin veprat penale!

Ndërtimi i Republikës së shtetit të Kosovës, dhe ecja në tranzicionin e saj demokratik politik, dhe ligjor ka qëllimin që kjo republikës të jetësoj...

Muhamed Ali, kishte lindur që të bëhëj më i famshmi

Sikur bashkë  më kohën  edhe koha e artë ka mbaruar në  boksin profesionist. Interesimi për ndëshjet  kur n ë ring shfaqej më i  madhi...

A ka edhe një kafshatë për mua – pronto

Edhe para 96 viteve, pikërisht në kohen e Migjenit, si edhe sot tingëllonte “pyetja e ditës” për zotëri, e, zotëri-t mbase s’kanë të sosur,...

A ekziston kombi “grek” dhe kush e ka krijuar këtë shtet...

Të filloj këtë studim pa një vështrim të thuktë historik të Evropës perëndimore, më duket pak për këto vepra, sidomos për lashtësinë antike të...

Nga viti në vit, më të varfër e më të pashpresë!

Ideja e këtij shkrimi me lindi nga një deklaratë e kryeministrit të vendit gjatë vizitës në BIK, i cili decidivisht u shprehë në këtë...

Mirëmëngjes trishtim!

Qe, jam vetëm këtu nën jorgan, asnjë zë nuk po dëgjohet veç uji në xhezve që po vlon dhe një fëmijë që po e...

Peticioni për lejen e ndërtimit për Xhaminë qendrore në Prishtinë

Shkruan: arch. Ylber Vokshi -Ylli Nuk është e ndershme që një kërkesë legjitime e disa profesionistë për të respektuar disa kritere estetikë për arkitekturën e...

Përcjellni GazetaOra.com

417,576FansaPëlqeje
3,352NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË