Shpallje
Faton Mehmeti

Ja, pse dua të ik nga Kosova

Kisha ëndrra...plot ëndrra. Më kujtohet se gjatë luftës së fundit insistoja që mos të ik nga Kosova, por u detyruam pas 62 ditë të bobardimeve. Edhe për pak kohë që qëndruam në kampin “ Stankovec 1 ” në afërsi...
Së pari ekziston vetëm një Plan Zhvillimor Komunal (PZhK)  i Pejës,sipas ligjit për Planifikim Hapësinor të vitit 2003 dhe ati aktual sot,pra nuk kemi të bëjmë me “plane zhvillimore” ashtu si theksohet në titull të kumtesës. Kjo tregon qasje...
Ilir Muharremi

Kundër qenve

Jam i goditur nga tmerri, nga ëndërrimet e kota dhe të largëta, provoj të ecë në rrugë i vetmuar, harroj që shkel këmbët e qenve të cilët koti ngrohën në diell, nuk jam asnjëri nga ata edhe pse vijë...
Idriz Zeqiraj

Mungesa e debatit ka rrënuar LDK-në

Me nismën e veprimtarëve dr. Shaqir Shala dhe Hajdar Rexhahmetaj, isniqas të zellshëm dhe të zëshëm, u organizua takimi për hapjen e debatit demokratik, brenda radhëve të LDK-së. Dr. Shala, pasi përshënbdeti të pranishmit, foli për qëllimin emancipues dhe...
Të dashur Koleg aktor, dhe ju opinion i gjere. Unë po flas sot që nesër mos qes lot KROKODILI Gjate këtyre viteve të pasluftës, e sidomos nga viti 2004 pas hyrjes në fuqi të ligjit t ‘parë për teatër n’Kosovë,...
Ka kaluar një shekull që regjimet serbe pavarësisht se me çfarë kamuflimesh ideologjike janë mbuluar asnjëherë në asnjë kohë nuk ka mundur e nuk po munden assesi as sot të pajtohen me ekzistimin e lire të shqiptarëve në Trojet...
Është tejet e papranueshme përshkrimi poshtë këtyre dy fotove të vendosura nga organizatorët e festivalit Dokufest, përgjatë "Sheshit të Dëshmorëve", në Prizren. Ky veprim i tyre i qet ata në rolin e prokurorëve të shqiptarëve ose avokatëve të serbëve....
Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Aurenc Bebja, Francë – 14 Gusht 2016 Në librin e autorit francez, Camille Paganel, me titullin « Histoire de Scanderbeg ou Turks et Chrétiens au XV siècle », të vitit 1855, gjejmë një letërkëmbim diplomatik ndërmjet...
Vetëm një popull i vetëdijshëm për identitetin, historinë, kulturen, traditat e tij është i aftë për të nderuar dhe mbrojtur vlerat e tij sublime, sovranitetin dhe identitetin e vet shtetëror. Protesta e paralajmëruar e 19 Gushtit 2016 nga Balli Kombëtar...
Në lidhje me shpërnguljen e Shqiptarëve në Srem, Noel Malcolm në veprën e tij ”Kosova një histori e shkurtër”, citon autorin Boethius: “Kelmendasit të cilët arritën në territorin habsburgas u inkorporuan si ushtarë të “kufitarit ushtarak” austro-hungarezë: atyre  dhe...

Përcjellni GazetaOra.com

417,631FansaPëlqeje
3,352NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË