Shpallje
Euforia që shpërtheu tek pushtetarët dhe qytetarët e Kosovës me rastin e rekomandimit nga KE-ja për liberalizimin e vizave për shtetasit kosovarë, gati sa nuk u shndërrua në festë shtetërore. Në njërën anë festuan pushtetarët për shpërqendrimin total të...
Dy ngjarje të mëdha gjatë kësaj jave ndodhën  për Kosovën .Së pari,  pranimi  i  vendit tonë   në UEFA, dhe Udhërrefyesi për Liberalizimin e Vizave. Këtyre dy ngjarjeve historike iu gëzuan shqiptarët kudo që jetojne dhe veprojnë. Sigurisht së gëzimi...
Shteti i Kosovës, shquhet me pasionin ndaj europianeve, por edhe me fale, te sponzorizimeve shtetformuese dhe përkrahjet, që tani thuajse janë nën gjurmet e hisotorise, me mbështetjen luftarake, poltike, ekonomike. Që nga themelimi jone si shtet i pavarur sovran,...
Ndërsa  neni 10 i Konventës Evropiane për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive Themelore të Njeriut ku i dedikohet lirisë së shprehjes thuhet se “çdo përson ka të drejtën e lirisë së shprehjës. Kjo e drejtë përfshin lirinë e...
Nuk e kamë të qartë se si dikush nga vendimmarrësit në Shqipëri, gjegjësisht në Tiranë po pretendon të rrënoi një objekt,i cili është në listën e Monumenteve të Kulturës,për vlerat e tija historike që janë vlerësuar në atë kohë....
Isa e Hashimi po shfaqen mjaft të disponueshme këto ditë, bile Bekim Collaku –minister i intergrimeve, uron qyetarët e Kosovës për lajmet e mira që pritet të vijnë këtë javë për të cilën tha “ se  do të jetë...
Një dukuri e cila e ka kapluar dhe është trend në rritje, që prej pas luftës së vitit 1999, padyshim qe ka të bëjë me ndarjen e personave apo grupeve të personave në bazë të të ardhurave të tyre....
E quajta kështu të njëanshme, për arsye se kjo Gjykatë nuk parasheh të gjykohen edhe krimet (e shumta) serbe ndaj shqiptarëve, por vetëm ato të shqiptarëve?! Se a ishte ky një votim i domosdoshëm apo jo, është koha, ajo që...
Skender Mulliqi

Krijimi i kulteve të rreme?!

Të gjitha zgjedhjet e deritashme në Kosovë nuk sollën gjë të hajrit nga ajo që ishte premtuar gjatë fushatave elektorale.Na u përseriten situatat politike, kur protagonistët e njejtë arritën në krye të shtetit . Vazhduan të njejtën politikë nënçmuese...
Kimete Berisha

Bëje qejfin pushkë!

Kah me ja mbajt sot! Me dal me protestu, t'keshin gjjnja, thonë shih kjo kishe po di diçka, këqyr me ra n'sy... Me ua thënë të drejtën, sot s'po ndihem e pakënaqur. Dje e kam marrë rrogën, me rritje. Dy euro e...

Përcjellni GazetaOra.com

417,599FansaPëlqeje
3,352NdjekësitNdjekës
48AnëtarëAnëtarësohu

TOP PUBLIKIMET

JU REKOMANDOJMË